Най-скъпата ракия в света - китайската „Маотай”

Куриози
12:37 - 21 Април 2021
4396
Най-скъпата ракия в света - китайската „Маотай”

Тя е китайската водка. Или китайската текила. Маотай е най-ценната марка алкохол в света и любимото питие на китайския партиен елит. Произвежда се в едноименния град в Южен Китай, а тамошната пивоварна е най-скъпата китайска компания - струва повече от най-голямата банка в страната.

Необикновената история на една ракия

Ракията Маотай, която се произвежда основно от просо, често бива подарявана в замяна на някаква услуга. Една бутилка от нея може да струва няколкостотин евро., предаде „Дойче веле”,

„Корумпираните китайски чиновници обичат Маотай, защото са свикнали да пият само най-скъпото. А тази ракия е най-скъпата в Китай. Нейната популярност сред китайския елит допълнително вдига цената ѝ“, обяснява пред ДВ китайският разследващ журналист Лиу Ху, който пише книга по темата. Интересува го връзката между спиртната напитка и корупцията в страната.

В хода на своите проучвания журналистът е научил, че Маотай произвежда напитката и в един съседен град, което е в пряко нарушение на наименованието за произход. Проверката го е потвърдила: там разследващият журналист е видял, че държавната фирма изгражда огромна производствена база. „Никой не се интересува какво се случва там. Сякаш изобщо не съществуват държавни контролни органи“, казва Лиу Ху.

Клиентите на Маотай и познавачите от бранша знаят отлично, че пивоварната Маотай не може да отговори на огромното търсене. Затова с позволение на правителството други по-малки пивоварни се опитват да спечелят от тази ситуация. Например фамилното предприятие Гуланг, което използва същата методология за производство на ракията.

„Даваме препитание на много от местните хора“, казва Юан Ли Ян, мениджър на фирмата. Тя е усвоила същата технология: материалът ферментира в земни ями, което му придава специфичния остър аромат. Заготовката ферментира на сухо, а процесът на дестилация се извършва с пара, която извлича алкохола.

Гуланг продава своята ракия предимно на отделни клиенти и на фирми, които поръчват количества от напитката за юбилейни чествания или семейни тържества.

Възходи и падения

Историята на близките отношения между тази напитка и Комунистическата партия започва още през 1930-те години, когато комунистическите войски се отбраняват в Маотай от настъпващите отряди на националистите. След като идват на власт, комунистите национализират фабриката, с което си осигуряват сигурен и надежден доставчик на спиртната напитка. Тъй като оказва съпротива при одържавяването, собственикът на предприятието е разстрелян.

Когато през 2012 година Си Дзинпин става лидер на комунистическата партия, а след това и президент на страната, половината от продукцията на спиртната напитка е предназначена за партийните кадри. Макар че повечето от тях получават под 1000 евро месечно, ракията Маотай се лее обилно на банкетите им. По това време е и много популярно бутилка Маотай да се подарява на началник - малък жест на внимание, за да се подсигури например по-бързото израстване в партийната йерархия.

След това, по време на предприетата от Си антикорупционна кампания, продажбите на Маотай са сриват, а през 2014 акциите на предприятието се обезценяват почти двойно, достигайки цена от 119 юана. След което обаче марката изживява истински ренесанс - днес акцията надхвърля 2000 юана, а годишното производство възлиза на около 60 000 тона ракия.