Найден Тодоров: Служители на Министерство на културата са замесени в схемата за източване на средства

Чувствам се излъган, призна служебният министър

Актуални новини
09:30 - 11 Октомври 2024
13879
Найден Тодоров: Служители на Министерство на културата са замесени в схемата за източване на средства

Проверките на театрите продължават и в момента, а Министерство на културата е дало констатациите си до този момент на прокуратурата.  Двама души в министерство са замесени в схемите на театрите, стана ясно от думите на министъра на културата Найден Тодоров.

"Чувствам се излъган, защото в случая не става дума за това, че някои институции са нарушили закона. Въпросът е много по-тежък. Въпросът е, че при положение, че това се случва, се хвърля петно върху абсолютно всички", каза Тодоров по БНТ.

По отношение на схемата за източване на театрите министър Найденов уточни, че са открити допълнителни неща, които ще бъдат предадени на разследващите органи.

"Открихме, че става дума не само за източване на заплати. Има игри с фирми, към които са се стичали стотици хиляди левове", посочи той.

В момента се разследва с какво са се занимавали тези фирми. Тази схема не може да стане без човек в Министерство на културата, категоричен бе той.

"Това, което се опитвам да кажа е, че системата за финансиране и по-точно СЕБРА (системата за електронни бюджетни разплащания - б. р.) изисква човек от министерството да потвърждава плащанията. В момента ние не знаем доколко този човек или тези хора, са действали небрежно или с умисъл", допълни министърът на културата.

Това е причината да са повикали Главния инспекторат на МС да влезе в Министерство на културата.

Министър Тодоров уточни, че вече знае кой е човекът в МК, който "натиска копчето" и че не е само един, а двама. Обяснението на замесените от ведомството е, че имало прекалено много плащанията от различните институти, а прекалено малко са хората, които отговарят за това - пет е техният брой.

"Задачата на проверката е точно тази - да установи има ли умисъл. Наказание ще има при всички случаи. Причината до момента, да не е заведено дисциплинарното производство, е да се разбере каква е причината, защото реакцията ще бъде крайно различна", каза Тодоров.

"Хората на изкуството като цяло не са престъпници", заяви Найден Тодоров, но добави, че и в сферата на киното са установени нарушения. Одит на Националния филмов център също показва отклонения. Спорен е начинът, по който се получава финансиране и там, по думите му. Според него културата се финансира по 4 начини и всички те са неадекватни. Затова и се готвят законодателни промени за завишаване на контрола.

"Министерството е превърнато в някаква институция с подпомагащи функции. В същото време контролните му функции са иззети по закон и е крайно време законът да се върне там, където е бил в миналото", категоричен бе той.

Найден Тодоров е предложил промяна на системата, "тази система, която в момента излъга всички".

"Този процес трябва да се забърза, за да се приключи с подобни престъпления", категоричен е Тодоров. Той попита, че ако се е знаело за престъпления със задна дата, защо не е уведомена прокуратурата: "Чакате прокуратурата да дойде при Вас ли?"

Категоричен беше, че ако някой е знаел за аферите в културата и през времето е мълчал - това го прави съучастник.

По отношение на директора на театъра в Пазарджик служебният министър изтъкна, че Министерство на културата не е бездействало и че реакцията на директора е в следствие от проверки на ведомството към него.