Намаляване на парите при ранно пенсиониране е дискриминация

Да бъде отменен текст от Кодекса за социално осигуряване (КСО), който предвижда пожизнено получаване на намалена пенсия при ранно пенсиониране, поиска омбудсманът Диана Ковачева.
Общественият защитник атакува пред Конституционния съд чл. 68а, ал.1, изречение второ от КСО. Текстът се отнася до възможността на гражданите да се пенсионират до една година преди навършване на изискваната за пенсиониране възраст, ако имат необходимия стаж.
Оспорваният тест предвижда пенсията да бъде изплащана в намален размер пожизнено, а не до навършване на възрастта за пенсиониране. През настоящата година, за да излязат в пенсия жените трябва да имат възраст от 61 години и 8 месеца и 36 години трудов стаж, а мъжете - да са навършили 64 години и 4 месеца и да имат 39 години стаж, предаде „Труд”.
Според омбудсмана настоящият текст в КСО противоречи на Конституцията. Повод за атакуването му в Конституционния съд са множество сигнали и жалби на граждани, в които те търсят съдействие от омбудсмана срещу наречения от тях “дискриминационен” и “несправедлив” текст в КСО, който ги “наказва” до живот да получават с 4,8% по-малка пенсия, при положение че имат необходимия осигурителен стаж, но са се пенсионирали с една година по-рано.
Съществуващият в момента ред за определяна не пенсията при ранно пенсиониране поставя хората, които се възползват от тази възможност, в по-неблагоприятно положение от други граждани, посочва омбудсманът.
Например преживелите съпрузи и хората, които имат право на професионална пенсия, също получават пенсия преди да навършат необходимите години. Но те получават пенсия в намален размер само до навършване на необходимите години, а не пожизнено.
Хората, които изберат ранното пенсиониране, са поставени в по-неблагоприятно положение и от тези, които също имат необходимия стаж, но получават пожизнено пенсия в пълен размер, защото са навършили и изискваните години за пенсиониране, посочва Диана Ковачева.