НАП няма да ни търси за вече платени глоби
Общини и МВР ще имат 7 дни, за да уведомяват приходната агенция, че сме се издължили
Националната агенция за приходи (НАП) няма да изпада в неловки ситуации да търси длъжници, които вече са си платили задължението.
Промяната се прави с нови текстове в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, внесени в парламента в сряда от депутати от “Продължаваме промяната - Демократична България” начело с Ивайло Мирчев, Божидар Божанов и Надежда Йорданова.
Става въпрос за глоби, наложени за нарушения на пътя, или от общини, които са просрочени и дадени за събиране на данъчните. В момента се случва хората да платят дадена глоба, но в НАП това не е отразено. Поради това от приходната агенция продължават да пращат имейли или да звънят на длъжници, въпреки че на практика те вече не са такива.
В такави ситуации се изпадало, защото няма изискване този, който е наложил санкцията, да уведомява НАП, че тя вече е платена. Така често се случвало глоби да продължават да се водят неплатени и върху тях да се трупат лихви, посочват вносителите. Освен това на хората се отказвали редица административни услуги, защото се водели неизрядни платци.
С промените в кодекса се записва, че всички публични взискатели като МВР, общини и други ведомства трябва да уведомяват приходната агенция, когато предадени на нея задължения вече са погасени. Вносителите на промените посочват, че НАП разполага с електронна услуга за подобни междуведомствени уведомления, но тя не се използва заради липсата на законова регламентация. С новите текстове министерства, ведомстава, общини и НАП ще са длъжни да обменят данни за двустранно идентифициране на плащанията.
Информацията за това ще се подава към данъчните в 7-дневен срок. Ако чиновник пропусне да го направи, го чака глоба от 300 до 600 лева, а при повторно нарушение е от 500 до 1000 лева.