Напаст от кърлежи, 122-ма ухапани (вижте къде)
122 души са били ухапани за седмица от кърлежи във Варна, а в цялата варненска област броят им е 137, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.
През отчетната седмица в периода 25 юни - 1 юли има един случай на марсилска треска, посочват още от РЗИ-Варна.
През летните месеци има бум на ухапаните в цялата страна, отчитат инфекционистите.
Най-честите и опасни инфекции са лаймска болест и марсилска треска и те засягат между 10 и 20 на сто. Важното е при активност на открито, сред природата, първо да се огледа тялото.
Ако се открие кърлеж, е добре да бъде отстранен от медицинско лице, светва „Монитор”.
Ако няма такава възможност, е необходимо да се захване с пинсета максимално близо до кожата и да се извади, без да се върти. Когато кърлежът току-що се е забил, се вади лесно, посочват още лекарите.
42 са били изследваните кърлежи за миналата седмица, съобщиха за „Монитор“ от Националния център по заразни и паразитни болести.
До 25 юни в столицата имаше над 300 паразита, занесени за изследване в лабораториите, обясни директорът му проф. Ива Христова. Тя поясни, че в НЦЗПБ от началото на годината до края на май са изследвани около 330 от паякообразните паразити. Това означава, че за 5 месеца има изследвани почти същия брой кърлежи, колкото за няма и месец през юни.
Вълната тръгна първо от Пловдив в началото на май, когато трима души с лаймска болест след ухапване от кърлежи потърсиха помощ в инфекциозната клиника на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив през последните дни.
В най-тежко положение тогава бе жена от Пловдив, която е хоспитализирана. Лекарите успели да я стабилизират. Останалите двама се лекуват по домовете си.
Медиците припомниха, че със затоплянето на времето кърлежите стават по-активни и атакуват хора и животни. Те посъветваха всеки, който се опасява, че е ухапан от опасните кръвосмучещи паразити, веднага да потърси лекар, за да не се стигне до по-сериозни усложнения на здравето, някои от които завършват фатално.
БОНУС: Кръвната група има значение
Резултатите от проведено изследване показват, че изборът на кърлежите на гостоприемника може да бъде повлиян от физиологичния или биохимичния профил на индивида, като например кръвната му група, пишат учените.
Това означава, че кръвната група на дадено лице може да бъде един от факторите, които увеличават риска от ухапване от кърлежи и предаване на опасни заболявания и по този начин не трябва да се подценява.
Според проучванията става ясно, че кърлежите предпочитат хора, чиято кръвна група е А. Рискът те да бъдат ухапани е много по-голям. При проучването тестваха 100 кърлежи вид Ixodes ricinus за предпочитанието им към капки от всяка кръвна група - A, B, AB и O. Те записаха към коя капка се насочва всеки кърлеж, след като прекара две минути в близост до капките.
Очевидно кръвта тип А е била най-привлекателна за небцето на кърлежите, привличайки 36 процента от кърлежите в проучването. От друга страна, тип В е най-малко популярен, като привлече само 15 процента от паразитите.
Може би не знаете, но почти 17% от кърлежите са заразени с бактерии, причиняващи Лаймска болест.
Самото заболяване е едно от най-опасните, защото би могло да протече в няколко различни фази и да нанесе наистина сериозни поражения на сърцето, нервната система, ставите, а дори и увреждане на кожата.