НАТО поема почти пълен контрол над Балтийско море

Русия
10:52 - 13 Юли 2023
2008
НАТО поема почти пълен контрол над Балтийско море

НАТО ще затегне хватката си върху Балтийско море, усложнявайки жизненоважния транзитен маршрут за военноморските сили на Владимир Путин в задния двор на Русия.

Срещата на върха на Алианса във Вилнюс тази седмица беше първата за Финландия като член на НАТО. В навечерието на събитието пък Турция се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство, проправяйки пътя за стратегическа промяна в регион, в който някога доминираше Москва.

Швеция и Финландия "правят НАТО много по-съгласуван съюз от географска гледна точка. Балтийско море се превръща в езеро на НАТО, което като цяло е полезно, също и поради нарасналото значение на Арктика", каза Улрике Франке, старши сътрудник в Европейския съвет за външни отношения, цитиран от "Политико".

НАТО постоянно увеличава контрола си върху Балтийско море - ключов морски портал за руския флот, който има бази край Санкт Петербург и в силно милитаризирания ексклав Калининград. По време на Студената война само Дания и Германия от западния край на Балтийско море бяха в Алианса. Присъединяването на Полша към НАТО през 1999 г. и на трите балтийски републики през 2004 г. постави по-голямата част от южния бряг на морето под контрола на военния отбранителен съюз.

Финландия и Швеция в НАТО ще затворят вратата на морето от север, като оставят на Русия ограничен достъп. Двете страни се отказаха от дългогодишния си неутралитет и през май миналата година подадоха заявление за присъединяване към Алианса след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Това означава значително разширяване на границата на НАТО с Русия, засилване на отбраната в Северна Европа и повишаване на надеждността на възпиращата сила на Алианса.

Присъединяването на Швеция и Финландия означава и разширяване на присъствието на НАТО и в Арктика - регион, който става все по-стратегически както за Русия, така и за Китай.

Москва не е доволна. "Изключително важно е да се осъзнае в сегашните условия, че руската военна инфраструктура никога не се е измествала към Западна Европа, а винаги се е движела в обратна посока", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "Определено е жалко, че европейците не успяват да осъзнаят тази грешка".

Присъединяването на Швеция към Алианса "определено ще има отрицателен ефект", добави той.

Във вторник съюзниците от НАТО се споразумяха да приложат обновени регионални планове за отбрана. Присъствието на Швеция и Финландия като членове ще бъде напълно отразено в плановете, ученията и целите на Алианса, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция във Вилнюс.

Двете скандинавски държави ще помогнат за по-ефективното изпълнение на "магическото обещание" на член 5, според Кристине Берзина - управляващ директор на Геостратегия Север на Германския фонд Маршал. Съгласно член 5 - въоръжено нападение срещу един или повече членове се счита за нападение срещу всички от НАТО.

Добавянето на добре оборудвани шведски и финландски военни сили ще затрудни значително осъществяването на нападения от страна на Русия в региона.

"Трябва да разполагате с достатъчно средства, за да може в случай на Кримски или украински сценарий да има реална възможност за защита на територията", каза Берзина. "При наличието на Финландия и Швеция, както и на (шведския балтийски остров - бел. ред.) Готланд, който е толкова близо до Калининград, в случай на много малко вероятна, но възможна агресия от страна на Русия, Русия не може да използва морето за свое стратегическо предимство, както би могла в момента".