Несебър се прекланя пред Черната Богородица , тръгва литийно шествие

Реликвата помага на психичноболните и на жените да заченат, папа Франциск произнесе пред нея "Царица Небесна"

Новини
15:07 - 14 Август 2019
5725
Несебър се прекланя пред Черната Богородица, тръгва литийно шествие

Хиляди от всички краища на страната ще се включат в литийно шествие с чудотворната икона на Света Богородица днес преди утрешния празник на Несебър. Множеството ще предвожда Сливенския митрополит Йоаникий и започва от древните порти, минава през централните улици в Стария град, за да стигне до “Успение Богородично”, където се съхранява. Тази година тържествата ще бъдат особено пищни заради 125-годишнината от официалното освещаване на храма.

Чудотворната икона „Света Богородица - Владетелката на живота” датира от XIII век. Тя е известна като ”Черната Богородица” заради тъмните цветове. Хората от морския град вярват, че чудотворната сила на реликвата много пъти е спасявала селището през вековете. Затова светинята е покровителка на Несебър. 

Иконата е изографисана във византийски стил и е пренесена от Атон. Вярващите я ценят особено много, защото поверието гласи, че помага срещу много болести, най-вече на психичноболните и жените, за да могат да заченат.

Преди 8 години иконата напуска за първи път пределите на Несебър и гостува за 2 седмици в гръцкия град Неа Месемврия.

Копие на чудотворната икона бе подарена на папа Франциск при гостуването му в България и Светият отец произнесе молитвата “Царица Небесна” тъкмо пред несебърската „Света Богородица”, изнесена на площада пред Катедралния храм “Св. Александър Невски”.

Черната Дева е била любима и на Българския папа Анджело Ронкали като апостолически легат в България, който носи копието със себе си до смъртта си.

Иконата на Богородица в Бачковския манастир е смятана за чудодейна, тъй като е помогнала на много болни да оздравеят. Част от свидетелствата за мистериозните изцеления се пазят в хрониките на обителта. Разказани са от самите хора, когато са идвали в манастира, за да благодарят за чудесата, станали с тях.

Реликвата е рисувана през XI в. Според легендата тя е открита през 1601 г. на Велика събота от две пастирчета в местността Клувията, която е недалеч от обителта. Момчетата видели огнен стълб, а когато го приближили, забелязали икона на Божията майка. Занесли я в манастирската черква, където я сложили на иконостаса. Реликвата обаче изчезнала на следващата сутрин. Докато монасите се чудели къде е, в храма влязъл стар изповедник.

“Присъни ми се Богородица. Каза ми, че иконата се е върнала в Клувията, защото иска да стои до входа на църквата. Думите бяха: “Аз съм дошла да пазя вас, а не вие мен.”  

На втория ден на Великден изображението на Богородица било пренесено отново в манастира с лития и поставено отдясно на входа на централната църква, до гробовете на патриарх Кирил и екзарх Стефан, където стои до днес.

Оттогава всяка година на втория ден от Великден иконата се изнася от манастира и с литийно шествие се носи до Клувията. По традиция венеца от живи цветя плете 80-годишната софиянка Люба Попова, която твърди, че не се налага да търси лекар, защото Богородица винаги помага.

Слава на чудотворно има и изображението на Божията майка от асеновградския храм „Св. Богородица Благовещение”, известна като “Рибната” заради купола си, наподобяващ люспи на риба. Смята се, че иконата “Богородица Елеуса” (Милостива) помага при болести и за зачеване.

Реликвата е обсипана от златни синджири, дарени от вярващи, които са се сдобили с рожба или са оздравели мистериозно и са се отървали от тежки операции. В Асеновград наричат иконата “Бързата Света Богородица”, тъй като много хора намират разрешение на проблемите си, след като са я докоснали.

Стотици българи и чужденци се стичат всяка година на Голяма Богородица в Арбанаси, за да целунат чудотворната икона на Св. Богородица Троеручица. Иконата се изнася пред църквата на манастира “Успение Богородично” на храмовия празник и остава през целия ден, за да могат всички да се докоснат до нея. От предишната вечер цели фамилии от региона, Добрич, София, Пловдив, Ловеч, Русе, Габрово, Варна идват, за да преспят край лековития образ, носят животни и продукти на манастира и участват в приготвянето на курбана.  

За иконата “Света Богородица Троеручица” се смята, че притежава свръхестествена сила и помага при различни болести. Обкованата със сребро светиня се намира в обителта, строена по времето на Асеневци.

Според преданието Божията майка се явила на атонски монах иконописец и му наредила нейната икона да бъде пренесена в Търново в манастир, посветен на Света Богородица. Веднага с пристигането иконата проявила своето чудотворство, като излекувала детето на богат търговец.

Когато турците наближили Търновград, иконата била скрита в земята.

Минали векове и манастирът и неговата светиня били покрити от забрава, но всяка година на празника Успение Богородично местни хора се събирали на това място.

Образът на Св. Богородица сам напомнил за себе си. Едно овчарче пасяло стадото си там и дочуло плач. Той идвал изпод земята в близост до останките на някогашната храмова стена. Момчето се уплашило и извикало господаря си. Двамата, изумени, открили плачещата икона. Затова е наречена “плачеща”

Вярва се, че иконата помага най-много за зачеване. Жените, които искат да станат майки, след молитвата пред Божията майка поставят монета на иконата. Ако стотинката залепне, значи Богородица ги е чула.