Невиждан трафик в Париж заради стачка
Само около 1/6 от влаковете се движат днес и само две от 16-те метролинии
Парижани са изправени пред необичайни задръствания заради стачките срещу пенсионната реформа, които доведоха до спиране на влакове и метрото за пети пореден ден, информира АП.
Предупреждавайки, че има рискове, от националната железница SNCF призоваха хората да останат по домовете си или да използват "алтернативни средства за пътуване" до работното място вместо да чакат на спирките с надежда да хванат някои от малкото влакове.
В резултат на това от националната пътна агенция обявиха, че са отчетени повече от 600 километра трафик в пиковите часове в Парижки регион в сравнение с до 150 километра задръствания средно на ден.
Трафикът е по-голям днес в сравнение с началото на стачката през миналата седмица, защото много французи работиха от вкъщи или си взеха отпуск. Но сега продължаващите стачни действия усложняват ситуацията във френската столица.
Окрилени от най-големите национални демонстрации от години, започнали миналия четвъртък, синдикатите планират нови протести във вторник с надежда да продължат да оказват натиск върху правителството да се откаже от реформиране на възрастта за пенсиониране.
Само около 1/6 от влаковете се движат днес и само две от 16-те метролинии в Париж работят в нормален режим. Международните линии също са засегнати, а синдикати блокираха автобусните депа около Париж, което доведе до ограничаване движението на автобусите.
Френският президент Еманюел Макрон привика премиера Едуар Филип и други представители на правителството в неделя вечерта, за да приемат стратегия за случващото се.
Премиерът ще разкрие детайли от плана на правителството в сряда. Не се очаква да се промени официалната възраст за пенсиониране на 62 г., но се очаква да се насърчат хората да работят по-дълго.
Реформата е в основата на визията на Макрон за трансформиране на френската икономика. Министри твърдят, че настоящата система е несправедлива и финансово неустойчива, докато синдикати предупреждават, че реформата атакува основните права на работниците и ще принуди хората да работят по-дълго за по-малко пари.