Нидерландия заведе дело срещу Русия в Съда в Страсбург

Холандските власти възнамеряват да уведомят Съвета за сигурност на ООН за своя ход

Свят
17:33 - 10 Юли 2020
1496
Нидерландия заведе дело срещу Русия в Съда в Страсбург

Властите на Нидерландия ще заведат дело срещу Русия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) във връзка със свалянето през 2014 г. на Boeing 777 на Malaysia Airlines, който изпълняваше полет MH17 от Амстердам до Куала Лумпур, съобщават руските медии.

"Правителството реши днес да призове Русия в ЕСПЧ във връзка с ролята ѝ за свалянето на MH17", се казва в изявлението на сайта на холандското правителство.

Холандските власти обещаха да предадат на ЕСПЧ цялата информация, която имат за катастрофата на боинга над Донбас, и да подкрепят индивидуални искове, които ще бъдат внесени в ЕСПЧ от роднините на жертвите.

"Най-важният приоритет за правителството беше и остава желанието да постигне справедливост по отношение на 298 души, загинали по време на унищожаването на лайнера. Прехвърляйки случая на ЕСПЧ, ние правим още една стъпка в тази посока и се приближаваме към целта ", заяви холандският външен министър Стеф Блок.

Холандските власти също обявиха, че възнамеряват да уведомят Съвета за сигурност на ООН за своя ход.

В изявлението се отбелязва също така, че властите на кралството отдават голямо значение на продължаването на преговорите с Русия, в рамките на което може да се намери решение за компенсиране на "огромните страдания и щети", причинени от унищожаването на кораба.

"Боинг 777" на Malaysia Airlines, летящ с полет MH17 от Амстердам до Куала Лумпур, беше свален на 17 юли 2014 г. Повечето от 298 загинали са граждани на Холандия, освен това на борда му са били граждани на Белгия, Австралия, Малайзия, Индонезия, Великобритания, Германия и други страни. Международната съвместна група за разследване (JIT), която се ръководи от прокуратурата и полицията на Холандия, съобщи през 2018 г., че системата за противовъздушна отбрана в Бук, от която е свален самолетът, принадлежи на руската армия, а именно на 53-та зенитна ракетна бригада. Москва отрича каквото и да било участие в катастрофата на лайнера. Министерството на външните работи нарече разследването елемент от политическата игра срещу Русия. "Още от първите часове, ако не и минути, като сигнал, в медиите, а след това от устните на западните политически фигури, обвиненията за смъртта на невинни хора валяха върху Русия и нейното ръководство. Всички работещи версии и на двете разследвания, започнати във връзка с бедствието, бяха избрани единствено с цел да се обоснове обвиненията на Русия за участие в бедствието ", заявиха от ведомството.

През 2019 г. обвинения за участие в катастрофата на лайнера над Донбас през 2014 г. бяха повдигнати срещу бившия министър на отбраната на самопровъзгласената Донецка народна република Игор Гиркин (Стрелков), бившия началник на военното разузнаване на ДНР Сергей Дубински, неговия заместник Олег Пулатов и друг подчинен Дубински - Леонид Харченко. Гиркин, Дубински и Пулатов имат руско гражданство, където се намират в момента, Харченко е гражданин на Украйна и се намира в източната част на тази страна, каза тогава ръководителят на националната прокуратура на Кралството Фред Вестербеке.

Изслушванията за самолетната катастрофа над Донбас започнаха в окръжния съд в Хага на 9 март. По време на разследването прокуратурата разгледа четири сценария, включително експлозия на борда, нападение от изтребител, използване на ракета земя-въздух или от противоракетна ракетна система Бук.