Николай Денков: Чувството на безнаказаност у шофьорите е пропило цялата ни система
В нашата култура се смята за нормално да пиеш и да се качиш в автомобила, а това е неприемливо, заяви премиерът
"Трябва да се преборим с чувството на безнаказаност. Искам да благодаря на тези родители. Те казаха, че не могат да върнат децата си, но поне искат да използват това, което са научили покрай личната си трагедия, за да помогнат това да не се случва повече", заяви премиерът Николай Денков след среща в Министерския съвет заради зачестилите тежки инциденти на пътя.
Освен институции, там бяха поканени и роднини на загинали при пътни произшествия.
"Обединихме се, че първо трябва да се преборим с чувството на безнаказаност да изчезне сред тези, които управляват автомобили. Това чувство е прояло цялата ни система. Има много хора, които смятат, че всички им се полага, защото са видели, че могат да останат безнаказани, да не получат глобите. Ако са направили тежък инцидент - да минат с условна присъда. Пробите и техническите експертизи да се бавят с месеци, а делата - с години”, каза още Денков.
Той заяви, че част от промените са свързани със законови изменения.
„Измененията, свързани с отнемането на моторните превозни средства, дават сериозни резултати. Трябва да търсим такива мерки, от които нарушителите да ги заболи. Да знаят, че ако направят нарушение, след 5 минути може да получат съобщение, че ще бъдат глобени”, каза Денков.
Премиерът подчерта, че общините отдавна предлагат да работят с органите на МВР, да се използват техните камери. „Един огромен ресурс, който го има налице, да се използва”, обясни Денков.
"Има какво да се направи още по обезопасяване на градската среда. Мерките не биха решили проблемите, ако не се обърнем към обществото. Това, че в нашата култура се смята за нормално да пиеш и да се качиш в автомобила, е неприемливо. Ние сме болни да смятаме за нормално това, което поставя под риск живота на нашите близки. Разберете, ако днес са децата на ето тези родители, утре може да са вашите деца", заяви още Денков.
Обсъдено е било и как да се ускори вземането на пробите и до седмица, най-много 10 дни, да са ясни. Така пробите, които са взети от пияни и дрогирани шофьори, ще излизат навреме и делата няма да се бавят. В такива случаи, когато шофьорът е употребил, вече няма да се налагат и условни наказания.