Нов капан: „Левски” дължи пари на Васил Божков

Актуални новини
18:15 - 05 Януари 2021
2934
Нов капан: „Левски” дължи пари на Васил Божков

Управителният съвет на "Левски" освободи от длъжността изп.-директор Павел Колев на продължило 3 часа заседание. И в това няма никаква новина, защото Колев, а и хора от ръководството на клуба още преди три месеца казаха, че такава е уговорката - директорът да остане на този пост до 31 декември 2020 г.

Но след това самият Колев разкри, че "Левски" е в нов капан - клубът има неизплатени задължения към предишния си неформален собственик Васил Божков.

Както е известно, заминалият преди година за Дубай бизнесмен подари контролния пакет акции на настоящия им притежател Наско Сираков и каза, че обича "синия" клуб и няма да му прави никакви спънки и проблеми.

След заседанието на УС обаче Павел Колев, който бе направен изп.-директор именно от Божков, заяви: “Не мога да кажа конкретна цифра за дълговете на клуба, трябва ми време за подобна сметка. Тя няма да се различава много от цифрата, която бе обявена от Наско Сираков и Надзорния съвет. "Левски" има задължения към "Национална лотария" (б.р. - фирмата на Боожков, която беше официален спонсор на клуба), както и по строежа на сектор “А”, което задължение беше изкупено от фирма на Божков”.

Самият Павел Колев ще остане още известно време на работа в "Левски", докато ръководството намери човек за поста и го впише в Търговския регистър.

А няколко часа преди заседанието на Управителния съвет треньорът на отбора Славиша Стоянович представи свой план от 13 точки за развитие на клуба. Според словенския специалист, необходима е коренна промяна, защото в последните 10 години философията на клуба не е била сбъркана, а много от решенията и направените избори са били погрешни.

Затова, според Стоянович, младите играчи така и не са развивали потенциала си в "Левски"; затова се плаща за привличане на множество чужденци, които не играят според очакванията; затова отборът вече 10 години не може да си върне старата слава.

Ето защо треньорът представя своята концепция за развитие на клуба и за премахване на грешките от близкото минало. И афишира цел: "Левски" да стане шампион до 2-3 години, а междувременно да влезе в групите на турнира "Лига Европа", като същевременно изгражда футболисти, които да станат основа на националния отбор на България и да бъдат трансферирани в петте най-силни шампионата в света (б.р. - на Англия, Испания, Италия, Германия и Франция).

Ето и пълния текст на "План за развитие и визия за бъдещето на ПФК Левски" (без редакторска намеса):

        Анализът на резултатите на представителния отбор на Левски от последните 10 години и в текущия момент, показва, че е необходима коренна промяна в редица аспекти, за да може клубът да възвърне старата си слава и облика си на абсолютен хегемон на българската сцена и на фактор в европейския футбол.

        Въпреки лошите резултати, регистрирани в години назад, Левски продължава да се радва на най-многобройната фенска маса в България. Тимът има огромна подкрепа от страна на привържениците си, които бяха и в основата на спасението на клуба през изключително трудната 2020-а година.

        Левски е клуб със славна, 106-годишна история, в която се открояват моменти на смазваща доминация в България, паметни  мачове в родния шампионат и европейските клубни турнири, както и впечатляващи резултати. Левски е клуб, създал редица емблематични за „сините“ и за българския футбол играчи, открояващи се с огромен талант и оставили трайна диря в историята. Левски е клуб с огромен потенциал и много предимства пред останалите.

          Вече повече от 10 години обаче клубът не успява да се върне на мястото, което му приляга. Така се трупат и множество въпроси, сред които: „    Защо в последните години много от младите играчи не можаха да развият своя потенциал и никога не играха за Левски?  Защо се налагаше да се плащат доста пари, за да се върнат отново в Левски играчи, които са продукт на „синята“ школа? Защо се взимаха множество чужденци? Защо в огромната си част те не се отплатиха на клуба на терена и не се превърнаха в звезди, не донесоха нито слава, нито пари на клуба? Защо никой от тях, дори безспорно талантливите и добри чужденци, не постигнаха перфектни резултати в Левски?“.

           Отговорът на всички тези питания е много прост – философията на клуба не беше правилна, много от решенията и направените избори бяха погрешни.

           И така, ако искаме да променим това, ни трябва ВИЗИЯ за бъдещето, ясен ПЛАН за работа в клуба. Трябва да посочим в какво вярваме, какво уважаваме и ценим. Трябва да изработим ясни критерии във всяко отношение.  След това, въз основа на тях да намерим точните хора за съответните места. Нужно е да се върне ОТГОВОРНОСТТА в клуба. Да се върне ДОВЕРИЕТО в клуба. Да се върнат КОМПЕТЕНТНОСТТА и професионализмът в клуба. Само така щастието и радостта отново ще бъдат изписани върху очите и лицата на феновете на Левски. Парите не могат да купят това.

         За да постигнем всичко това, предлагам на Вашето внимание моите предложение за БЪДЕЩЕТО. Бъдеще, което да започне сега, защото всеки загубен ден вече е закъснение. Така, както закъснявахме досега.

1. КОДЕКС НА ЛЕВСКИ

Кодексът съдържа правила за поведение на терена и извън терена. Правила за поведение на всички членове на клуба -ръководители, администрация, обслужващ персонал, треньори, състезатели. Кодексът съдържа познаване на историята на клуба, норми за ДОСТОЙНСТВО, УВАЖЕНИЕ, ДРЕСКОД! Кодексът на Левски е нашият БРАНД! Нашата фирмена марка. Всеки, който дойде в Левски, от първия момент ще знае къде е и какво се изисква от него.

2. ФИЛОСОФИЯ НА ЛЕВСКИ СОФИЯ

В клубната философия ще са зададени критериите, на които следва да отговаря дадено лице, за да е част от ПФК Левски. Тя следва да съдържа характеристика на футболните, техническите умения, личностни качества, ниво на професионализъм, степента на образование. Клубната философия трябва да се прилага спрямо всички нива в клуба. В нея ще са очертани всички необходими изисквания за заемане на постовете на директор, треньор, асистент, медицински персонал, състезател.

3. ФИЛОСОФИЯ НА ИГРА

Във философията на играта ще са заложени изисквания за СТИЛ на играта - игра с повече докосвания на топката, повече владеене на топката, атакуващ футбол или други. Тук ще са очертани и изискванията за СИСТЕМАТА на игра. И стилът, и системата на игра следва да бъдат съобразени с традициите на клуба и съвременните тенденции в развитието на футболната игра.

4. ЮНОШИ НА КЛУБА (Детско-юношеска школа)

Изучаване и научаване на клубната история от младите състезатели да започва от ден първи;

Всекидневна комуникация между директора на детско- юношеската школа, спортния директор и треньорите на първия отбор в клуба;

Постоянно предоставяне на информация за развитието на младите таланти в школата;

Организиране на ежемесечни срещи между ВСИЧКИ треньори в клуба с цел провеждане на единна политика за развитие на младите таланти; йерархия на мненията; последващи конкретни решения относно текущи проблеми;

Всяка година по двама-трима състезатели да се присъединяват към първия отбор;.

Отпадането на млад състезател от първия отбор да става след представяне на писмено становище от двама треньори и спортен директор;

Провеждане на семинари, обучения и практически занимания с участието на треньори от школите на топ клубове в Европа.

5. ЛЕГЕНДИ НА КЛУБА

Почитане, уважение, респект към всички бивши играчи, оставили траен отпечатък в историята клуба. Изслушване на мнения, препоръки, предложения относно неща отдалечаващи клуба от неговата идентичност и ФИЛОСОФИЯ.

6. ФЕНОВЕ. ФЕН ГРУПИ

Здрави, трайни отношения с всички фенгрупи в София и провинцията. Срещи на всеки 6 месеца. Ясни послания, прости изисквания, прозрачност, отчетност. Изработена  лесна рамка на общуване.

7. СКАУТСКО ЗВЕНО

Изграждане на екип с висока компетентност по ЗАДАДЕНИТЕ от клуба КРИТЕРИИ;

Бистър поглед и пълна яснота за всички играчи в България;

Набелязване на играчи, отговарящи на ФИЛОСОФИЯТА на Левски. Задълбочени, продължителни наблюдения и анализ на всички набелязани футболисти;

Независими писмени доклади от всеки член на    скаутското звено;

Контакти с агенти, директори в чужди клубове и играчи в чужбина.

Познаване на пазара на играчи, динамиката и спецификата на процесите по трансфериране на състезатели.

Представяне на писмени доклади до спортния директор всяка седмица.

8. КОНТАКТИ И СЪТРУДНИЧЕСТВО

Изграждане на широка контактна мрежа с грандовете на Балканите (например Олимпиакос, ПАОК, Бешикташ, Галатасарай, Цървена Звезда, Динамо Загреб и т.н) с цел обмен на информация,  обсъждане на сходни проблеми, обмен на играчи под наем, провеждане приятелски мачове и турнири,  сътрудничество по въпроси, касаещи спортното право и взаимоотношенията с УЕФА и ФИФА.

9. МАРКЕТИНГ

Максимална активност от ИГРАЧИТЕ и ТРЕНЬОРИТЕ (като най-разпознаваеми лица) във всички социални дейности и маркетингови кампании на клуба;

Ангажираност и конкретни действия в посока БЛИЗОСТ с всеки, който обича и харесва ФК Левски.

10. ТРАНСФЕРНА ПОЛИТИКА

Продажбата на играчи следва да бъде само и единствено в съответствие с ФИЛОСОФИЯТА  на клуба, а не на база ЛИЧНИ интересиИзявление от страна на президента на клуба или спортния директор след всяка сделка до цялата левскарска общност с цел обосноваване логиката на сделката.

11. СИСТЕМА НА УПРАВЛЕНИЕ

Президентът и спортният директор задават субординацията на отношенията в клуба;

ВСЕКИ носи лична ОТГОВОРНОСТ за своите действия или бездействие.

12. ПЛАН ЗА КАМПАНИЯТА

Преди всеки нов сезон да се представя ПЛАН за кампанията с включени спортносъстезателни и други цели, и посочване на заложената финансова рамка за сезона;

Представяне на отчет за свършената работа и анализ за съответствие между постигнатото и поставените цели в плана от спортен директор и треньор след приключване на сезона.

13. СЛЕДВАЩИТЕ 2 ДО 3 ГОДИНИ ОТНОВО ПФК ЛЕВСКИ ДА БЪДЕ ШАМПИОН.

Приоритетната и водеща цел на представения План за развитие и визия за бъдещето на ПФК Левски е отборът да спечели титла в първенството на България до 2-3 години. Междувременно сред целите за този период са:

Влизане в групите на LEAGUE EUROPA;

Изграждане на играчи, които успешно да се превърнат и в основно ядро на националните гарнитури на България;

Изграждане на футболисти, които да могат да бъдат трансферирани в петте най-силни шампионата в света.САМО ЛЕВСКИ!

Славиша Стоянович, старши треньор на ПФК Левски

Януари 2021 г."

ТРАНСФЕРНА ПОЛИТИКА

Същевременно стана ясно, че "Левски" има интерес към национала на Ирак Ребин Сулака. Според "Кота спорт", 28-годишният защитник дори може да се счита за сигурно ново попълнение на "сините".

Сулака вече е свободен агент, след като изтече договорът му с "Арда". Той подписа с клуба от Кърджали през август м.г., след като дойде от "Раднички" (Ниш). От началото на сезона бранителят записа 12 мача за "Арда". Сулака има 23 двубоя за националния отбор на Ирак, а предимството му е, че притежава шведски паспорт.

В "Левски" имат нужда от попълнение в защита, заради неубедителната игра и честите грешки в тази зона. От началото на първенството "сините" са допуснали 18 гола в 16 мача.

Сулака бе един от четиримата, с които "Арда" обяви вчера, че се разделя. Не бе подновен и договорът на бразилеца Матеус Леони, а хърватите Ловре Кнежевич и Андрия Бубняр разтрогнаха по взаимно съгласие. Кнежевич е искан от "Етър", а Бубняр - от "Славия".