Нов закон ще усмирява локалите

Актуални новини
17:40 - 14 Юли 2025
3449
Нов закон ще усмирява локалите

Това е дългоочаквана стъпка към модернизация на системата и въвеждане на нова, съобразена с най-добрите европейски практики рамка за работа с деца в конфликт със закона и противообществени прояви .В края на юни в Министерството на правосъдието се проведе първото заседание на работната група за изготвяне на предложения за законодателни промени в областта на детското правосъдие. Сега действащият закон е от 1958 г.

Част от работната група е и Националната мрежа за децата. Един от участниците в нея е Георги Еленков – директор „Политики за децата“ и координатор на Мрежата за правна помощ към НМД. Според него е необходима нова нормативна уредба, "която да гарантира правата на децата, да създаде условия за навременна, индивидуализирана и подкрепяща намеса, както и за ефективна корективно-възпитателна подкрепа и ресоциализация на децата с девиантни прояви“.

Пред Радио София Георги Еленков добави, че не за първи път правосъден министър се ангажира с промяна на закона.

"Като че ли този път ситуацията е различна. Този път ангажиментът на министерството е по-категоричен, както реакциите ни като обществени институции към противообществени прояви на деца и младежи. Така че да се надяваме до края на есента да имаме проект на нормативен акт. Най-важното за нас е да се постигне една цялостна реформа на системата за борба с противообществените прояви“, обясни Еленков.

Националната мрежа за децата очертава няколко основни приоритета. Сред тях са изграждане на специализирани услуги за корективно-възпитателна работа с деца, откриване на центрове за възпитателен надзор. Както и повишаване на капацитета на местните комисии за борба с противообществените прояви, на обществените възпитатели и други специалисти. Необходимо е и разширяване на възможностите за предоставяне на психо-социална подкрепа и включване на децата в образователни и социални програми.

"Не се цели системата да бъде взривена, напротив – работната група следва да се запознае с всички добри практики по места. Идеята е да се постигне цялостна реформа, да се засили капацитет по места, да има най-сетне специализирани социални услуги за деца в конфликт със закона и индивидуален подход към тях“, посочи Георги Еленков.

През 2024 г. общият брой малолетни и непълнолетни заведени на отчет в детска педагогическа стая е 8430, от които 1830 са малолетни и 6600 непълнолетни.
"За да подчертая колко неефективна е сега действащата система за реакция срещу проявите на деца в конфликт със закона, нека кажа, че едни от най-често прилаганите мерки по сега действащия закон са на първо място предупреждение, на второ място – поставяне под възпитателен надзор на родител, без да им подкрепа за родителя и поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател", каза Георги Еленков.

По думите му, именно реформата на системата срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни е един от ключовите застъпнически приоритети в област “Детско правосъдие”, върху който НМД са избрали да фокусират дейността си през следващата година. Приоритетите са очертани и по време на тематичната работна група “Детско правосъдие”, която се провежда в рамките на Годишната среща на Мрежата в периода 13-15 юли в гр. Стара Загора.