Нова двойка египетски лешояди се установи в Източни Родопи
Елизабет и непознат мъжкар демонстрират териториално поведение, но не са построили гнездо

Нова двойка египетски лешояди в района на Източни Родопи регистрира Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). За това съобщиха от организацията в публикация на интернет страницата си, предаде БТА.
Женската птица от новосформираната двойка е добре позната на екипа на БДЗП и се казва Елизабет. Тя е излюпена и дарена от Зоопарк Шонбрун във Виена, Австрия. БДЗП следи Елизабет от момента на нейното освобождаване в природата благодарение на GPS предавател, с който е маркирана. Мъжкият от двойката е немаркирана дива птица, разказаха природозащитниците.
Младата двойка демонстрира териториално поведение, но не са построили гнездо, което е нормално за тяхната възраст, казаха още от БДЗП. Оттам отбелязват също, че 35 са двойките, а една гнездова територия засега е заета от самотна птица.
След като повече от 30 години популацията на египетския лешояд в България намалява и е застрашена от изчезване, през последните няколко години за първи път виждаме обръщане на негативната тенденция. Една от причините за този сериозен природозащитен успех е програмата за рестокинг на вида у нас, която стартира през 2018 г. До момента общо 7 от освободените египетски лешояди са сформирали двойки в дивата природа.