Новаторско: "Охладителни приюти" са на мода
В Барселона се борят с жегите

В Барселона температурите достигат почти 38 градуса по Целзий – рекорд за месец юни. Жегата е непоносима както за туристите, така и за местните жители. Но какво може да направи градът, за да помогне?
„Здравейте, казвам се Мери. Жегата в Барселона е непоносима. Трябва ни разхлаждане и сянка“, коментира Мери Кастро, жителка на Барселона.
Мери Кастро работи в кварталното кафене в Ла Просперитат – работнически район в Барселона. Климатизираното заведение вече е обявено за т.нар. „охладителен приют“ от градската управа. Жителите могат да влязат и да се разхладят – напълно безплатно.
„Особено важно е за хората, които не могат да отидат на почивка. Това е място, където могат да се разхладят“, казва Мери.
Общината е създала над 400 такива приюта – в музеи, библиотеки, кафенета и паркове. Повечето хора могат да стигнат до някой от тях в рамките на 10 минути. Всеки е добре дошъл да пие вода и да си отдъхне в прохладното фоайе на музея. Отговорник на проекта е Ирма Вентайол. Барселона е сред най-рисковите градове в Европа по смъртност, причинена от горещини.
„Тази мрежа е и превантивна мярка. Важно е хората да знаят къде са приютите. Важно е да знаят, че съществуват“, коментира Ирма Вентайол.
В Барселона има и открити приюти с изкуствена или естествена сянка. Габриел Боланьо живее в Мадрид, където подобни места липсват.
„Необходимо е при тази влажна жега. А и знаем, че летата стават все по-безмилостни. Инициативата е интересна“, казва Габриел Боланьо.
В квартали с ниски доходи, като Ла Просперитат, сградите рядко имат изолация. В кафенето си Мери ежедневно чува колко трудно понасят местните жегите. Хосе Флор има само един вентилатор.
„Къщите са зле изолирани, а правилата забраняват поставянето на климатици на фасадите. Истинско бедствие е“, коментира Хосе Флор.
„Повечето хора тук не могат да си позволят климатици. А кой ще плати тока?“, пита се Кастро.