НОВИНА: Албанската мафия превзема бизнеса с марихуана

Най-употребяваните наркотици в България са канабисът, амфетамините и кокаинът, пише в анализ на Министерството на здравеопазването

Здраве
12:06 - 18 Септември 2019
5974
НОВИНА: Албанската мафия превзема бизнеса с марихуана

Албанската мафия превзема бизнеса с марихуана в България. Това става ясно от официален документ, разпространен от Министерството на здравеопазването. Новата Стратегия за борба с наркотиците за периода 2019-2023 г. е публикувана за обществено обсъждане.

Документът набелязва новите тенденции на пазара на наркотиците, трудностите до момента, пътищата за разпространение и др. Според анализа най-употребяваното наркотично вещество у нас остава марихуаната.

Експертите предупреждават, че нарастват случаите на оборудване на закрити помещения и оранжерии с цел добиване на висок клас канабис основно за вътрешния пазар. Данните сочат още, че отглеждането на канабис на открито става все по-нерентабилно заради засилената конкуренция на албанските престъпни групи.

След марихуаната най-много на пазара в България се разпространява амфетамин. Метамфетаминът се разпространява в значително по-малки количества в сравнение с амфетамина, като се синтезира в лаборатории „кухненски” тип, се казва още в документа. А прекурсорите за неговото производство се набавят сравнително лесно.

Нивото на употреба на кокаин в страната остава далеч под средното за Европейския съюз, причина за което е високата му цена на българския наркопазар. В България употребата на този тип наркотик е основно „туристическа” - има сезонен характер (по-висока употреба в морските и зимни курортни центрове през лятото и зимата).

Анализите сочат, че през последните години има спад в употребата на хероин, като една от причините е преминаване на много от наркоманите към лечение. Спадът се дължи и на по-ниската чистота на предлаганите дози и не на последно място на пренасочване на голяма част от наркофеновете към други упойващи вещества.

И още – през следващите пет години България планира да изгради лаборатория и обучени специалисти, които да идентифицират новите „дизайнерски дроги” и техните производни. Здравните власти отчитат, че пазарът на този вид наркотици предлага нарастващо многообразие, а в същото време страната ни няма нужните технологични средства и експерти, за да ги откриват.

За справяне с проблема се предвижда да бъдат отделени 220 000 лв., с които да се повиши технологичният капацитет на токсикохимичните лаборатории към Военномедицинска академия, да се осигури аналитична техника, реактиви и да се обучат специалисти.