Новите жилища скачат с 20%
Увеличение с до 20% на цените на имотите в следващата година заради поскъпването на основните строителни материали и нова наредба за достъп на хора с увреждания, прогнозират от бранша.
Строителната стомана е поскъпнала с над 25% за година и това не зависи от строителството в България, а се определя от далеч по-значими фактори, казаха строителни предприемачи. Голяма част от другите строителните материали също са поскъпнали по неясни причини, пише „Труд”.
Например увеличена е цената на най-популярния изолационен материал. При увеличение на себестойността няма как това да не се отрази на цената на крайния продукт, коментират представители на строителни компании.
Друг фактор за цената на жилищата в бъдеще ще бъде и новата наредба за достъп на хора с увреждания, която според бранша е изключително непрактична и ще оскъпи строителството на апартаменти. Припомняме, че наредбата цели да осигури по-лесен достъп на хората с увреждания до жилищните блокове у нас.
Там пише, че всеки апартамент в нова многофамилна жилищна сграда трябва да отговаря на изискванията за човек с увреждания. Това ще доведе до повече общи части в сградите, до по-големи коридори, тераси, бани и тоалетни в жилищата. При прилагане на наредбата новите жилища ще поскъпнат.
Влизането в сила на наредбата беше отложено с 12 месеца. Това дава възможност през този период инвестиционните проекти, изработени по старата наредба, да бъдат внесени за одобрение. Строителни предприемачи искат новите правила да не важат за всички жилища в новите сгради, а само за част от тях, които са предназначени за хора с увреждания.
Криза има, но не и за жилищния сектор, категорични са експертите от бранша. “През последните осем години най-силната година за жилищното строителство беше 2007 г.
Вторият пик беше през 2019 г., а първото тримесечие на 2021 г. дава индикации, че годината е третата най-силна и че пазарът се възстановява бързо”, посочва главният анализатор на Националния регистър за ново строителство и реконструкции Петър Мастиков.
И добавя, че това се отнася за жилищното, а не за ваканционното строителство.