Новият президент на Малдивите гони индийските военни от архипелага
Новоизбраният президент на Малдивите заяви, че ще се придържа към предизборното си обещание да премахне индийския военен персонал, разположен на архипелага, като обеща, че ще инициира този процес, предаде Асошиейтед прес.
Мохамед Муиз заяви пред поддръжниците си, събрали се в снощи на празненство по случай изборната му победа, че няма да търпи чуждестранни военни да остават на Малдивите против волята на гражданите.
"Хората ни казаха, че не искат чужди военни тук", каза той.
Това е сериозен удар за Индия в геополитическото ѝ съперничество с Китай в региона на Индийския океан, където президентските избори на Малдивите в събота бяха разглеждани като практически референдум за това коя от регионалните сили ще има по-голямо влияние върху архипелага. Отиващият си президент Ибрахим Мохамед Солих, който беше избран през 2018 г., се бореше с обвиненията на Муиз, че е позволил на Индия безконтролно присъствие в страната.
Партията на Муиз, Народният национален конгрес, се разглежда като силно прокитайска, отбелязва АП.
Основната тема на кампанията на Муиз беше свързана с предполагаемата заплаха за суверенитета на Малдивите от страна на някои индийски военни на един от островите, което е част от дългогодишната стратегия на партията "Индия вън".
Солих настояваше, че присъствието на индийските военни на Малдивите е само за изграждане на пристанище по силата на споразумение между двете правителства и че суверенитетът на страната му няма да бъде нарушен.
Основната тема на кампанията на Муиз беше предполагаемата заплаха за суверенитета на Малдивите поради присъствието на индийски военни на един от островите,
което е част от дългогодишната стратегия на партията "Индия вън".
Солих настояваше, че присъствието на индийските военни на Малдивите е само за изграждане на пристанище по силата на споразумение между двете правителства и че суверенитетът на страната му няма да бъде нарушен.
Бившият президент Абдула Ямин, лидер на Народния национален конгрес, направи Малдивите част от китайската инициатива "Един пояс, един път" по време на своето президентство от 2013 до 2018 г. Инициативата има за цел изграждането на железопътни линии, пристанища и магистрали за разширяване на търговията - и влиянието на Китай - в Азия, Африка и Европа.