Ново силно земетресение в Мианмар

Опозицията в Мианма обяви едностранно спиране на огъня заради бедствието

Топ
12:09 - 30 Март 2025
14066
Ново силно земетресение в Мианмар

Нов трус от 5,1 по Рихтер регистрираха в Мианма. Епицентъра е на 28 км северозападно от Мандалей, в град Матара. Трусът е регистриран в 15:38 местно време (09:08 GMT), според Геоложката служба на САЩ, която проследява земетресенията по целия свят.

Жител на Амарапура, град до Матара, казва пред Би Би Си, че това е най-силният трус, който са усещали от този на 28 март.

Друг трус, с магнитуд 4,2, също е регистриран наблизо около полунощ снощи.

Проправителствените бойци в Мианмар обявиха частично двуседмично примирие след земетресението, което доведе до смъртта на над 1700 души. 

"Преустановяването на всички военни операции" важи за "засегнатите от земетресението райони", написа правителството на националното единство в социалната мрежа "Екс". В текста се посочва, че може да има изключения, свързани с "отбранителни операции". 

Според съобщения в някои медии малко след земетресението военната хунта е продължила да атакува бунтовнически групировки. Специалният докладчик на ООН за Мианма Том Андрюс призова хунтата да прекрати всички свои военни действия.

По данни на ООН над 1200 сгради са разрушени или повредени в Мианма в резултат на труса. Сред тях са три училища и няколко храма.  Организацията алармира още, че има тежка липса на медицински консумативи, което прави реакцията на природното бедствие по-трудна. 
По последни данни броят на загиналите при земетресението е над 1700, а ранените са над 3400. Има съмнения, че броят на жертвите на труса може да достигне 10 000 души.

Спасителните операции в Мианмар продължават, като екипи и оборудване вече пристигнаха от други страни. Процесът са затруднява от транспортни проблеми - разрушени са много пътища, мостове.

Затворени са летищата в най-големите засегнати градове - Мандалей и столицата Найпидо. Вместо там самолетите със спасителните екипи и оборудване от други страни кацат на летището в Янгон. На място придвижването на спасителите и помощта също е тежко поради опустошенията и продължаващата гражданска война.

Мианмар е в критична ситуация, съобщават журналисти от районите, засегнати от трусовете:  "Земетресение от такъв мащаб става за първи път за столетия в Мианмар. Тук никой няма опита да се справя с подобни бедствия".

Очевидците на бедствието подчертават, че досегашната помощ не е достатъчна. Необходима е повече и то веднага.

Индия, Русия са сред страните, които оказват помощ. Великобритания ще отдели 13 млн. долара за хуманитарна помощ за Мианмар.

Силното земетресение с епицентър на около 17 км от гр. Мандалей нанесе щети и в съседен Тайланд.
Жертвите в Банкок вече са 17, ранените -  32, а 83 души остават в неизвестност, съобщиха тайландските власти.

Спасителните екипи продължават да търсят оцелели под развалините на срутилия се 30-етажен небостъргач, където късно снощи спасителите извадиха 12 тяло.

Екипите използват и рентгенови апарати, за да засекат всяко движение в планината от развалини и да се опитат да "видят някакви признаци на живот", каза заместник-губернаторът на Банкок Тауида Камолвей пред BBC News.

Тази сутрин спасителите са открили следи от живот на един човек под развалините, потвърдени от скенери и кучета. Разгърнат е робот, за да намери път за спасителите.

Вчера спасителите заявиха, че са засекли признаци на живот от 15 души, но не е ясно колко са все още живи сега.