НС окончателно каза "Да" за военна помощ за Украйна

БСП и "Възраждане" заедно атакуваха военния министър, левицата поиска вето от президента

Политика
18:57 - 16 Декември 2022
1941
НС окончателно каза "Да" за военна помощ за Украйна

Народното събрание прие окончателно споразумението между България и Украйна за предоставяне на военна подкрепа. Против гласуваха от "БСП за България" и "Възраждане". От левицата призоваха президентът да наложи вето. 

Със 166 гласа "за" и 48 "против" Народното събрание прие на второ четене споразумението между България и Украйна за предоставяне на военна и военнотехническа подкрепа.

В пленарната зала имаше напрежение - взаимни обвинения и нападки кой подкрепя войната, кой мира, кой помага на Русия и кой на Украйна. В дискусиите се включиха основно депутати от "БСП за България" от едната страна, а срещу тях им опонираха народни представители от ГЕРБ и ДБ. Не се включиха в дискусиите депутати от "Български възход", ПП и ДПС.

Парламентът отхвърли редакционно поправка на БСП, чрез която всяко ново искане за оръжие от Украйна трябва да бъде одобрявано от Народното събрание, което повиши напрежението в залата.

"Днес правите отново опит в залата на НС въобще да бъде обсъждано от тук нататък какво ще се случва с евентуалното даване на ново оръжие и това да бъде единствено и само в правомощията на МС. Минавате всички граници. Това е нова форма на налагане на цензура", заяви Борислав Гуцанов от "БСП за България".

От "Демократична България" обясниха защо договорът не предвижда ратификация от парламента при други бъдещи искания на Украйна за оръжие.

"Защо да се дава възможност на МС в бъдеще да разрешава оръжие без разрешение на НС? Защото може да няма НС. И защото, ако започнат разговори с друга държава, която може да ни предостави въоръжение, което е с добри западни аналози и МС прецени, че това удовлетворява страната и армията, най-нормалното нещо е да бъде направена подобна сделка", контрира Иво Мирчев от ДБ.

От "Възраждане" изостриха тона и призоваха да не се гласува договора с мотива, че изпращането на оръжие не помага на нашите сънародници в Украйна.

"Какво прави Украйна за нашите сънародници, освен да им ограничава правата, да ги тероризира и репресира и да се опитва да заличи тяхната административна обособеност и нищо друго не прави тази малка фашистка държавичка", заяви разпалено лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

"Моля да се придържат всички депутати и специално "Възраждане" към достоен език, който се изисква от тази трибуна", заяви зам.-председателят на НС Йордан Цонев от ДПС.

От левицата и "Възраждане" се възмутиха, че списъците са засекретени и обвиниха военния министър, че ги крие от обществото.

Георги Свиленски от "БСП за България" заяви: "Господин министърът стои тук и не излиза да каже защо е подписал такъв договор, в който българските граждани няма да знаят каква продукция и какво въоръжени ще се изнася".

Вместо министърът отговориха от ГЕРБ. "Таен е списъкът, защото ни е срам колко малко даваме. Аз не съм чел списъка, но отчетната стойност е около 20 млн., а ние миналата година сме изнесли военна продукция за 6 млрд", каза Делян Добрев.

Все пак военният министър обясни, че националната сигурност не позволява огласяване какво е записано в договора. "Причината да бъдат класифицирани двата списъка е част от доклад, който съдържа цялостна информация за въоръжението на българската армия, с мирновременни формирования, тяхното въоръжение, с включително и техника, която е за попълване на загубите от - до", заяви Димитър Стоянов.