НС реши: Курсът лев-евро няма да се фиксира във Валутния закон
Длъжници на държавата нямат право да излизат в чужбина с над 30 000 лева в джоба
Курсът на лева към еврото няма да бъде фиксиран във Валутния закон и ще подлежи на преговори с другите страни от еврозоната, Дания и Европейската централна банка, след като нашата страна влезе в т. нар. "чакалня на еврозоната". Това приеха окончателно депутатите с промените във Валутния закон, с който се изменя Законът за БНБ.
Депутатите решиха, че от датата на участие на България в механизма за обменните курсове ЕRM-2, известен като "чакалня на еврозоната", официалният валутен курс на лева към еврото ще бъде равен на централния курс между еврото и лева, договорен съгласно резолюцията на Европейския съвет за установяване на механизъм на обменните курсове и на Икономическия и паричен съюз Амстердам и споразумението в националните централни банки на държавите членки извън еврозоната за определяне на механизма на обменните курсове.
БНБ в своя позиция посочи, че с промяната се осигурява съответствие на вътрешната нормативна рамка с европейската - задължително условие за присъединяване към валутно-обменния механизъм.
Миналата седмица парламентът прие решение, с което даде мандат за влизане в еврозоната само при курс на българския лев към еврото в размер на 1,95583 лв.
Окончателните промени на Валутния закон предвиждат и митническите служители да имат права и на данъчни инспектори. Те ще получават по служебен път информация за длъжници на държавата.
Те няма да могат да напускат страната с повече от 30 хил. лева в себе си.
Законодателната промяна е техническа, свързана със синхронизиране на българското с европейското законодателство и задължително условие за влизане на страната ни в ERM II, обясни управителят на Българската народна банка Димитър Радев:
"Прави се, защото в противен случай процесът към присъединяване към еврозоната ще спре. И той ще спре не по съдържателни, а по процедурни причини. Европейската централна банка приветства новата разпоредба на чл. 29 ал. 3 от Закона за Българската народна банка, която съответства на процедурите съгласно резолюцията за ERM II и споразумението между централните банки относно ERM II."
На практика това е процедурата, по която всяка държава- членка на Европейския съюз трябва да мине, за да приеме единната европейска валута.