Няма надежда за дъжд, идва пагубна суша
Синоптичният модел ГФС отново премахна "надеждите" за някакви валежи към края на октомври и началото на ноември месец. Разбира се, че е нормално прогнозите да се променят и то в такъв срок, но тенденцията е все по-малко валежи, и то през есента, предаде Метео Балканс.
Есента и зимата са ключови за попълването на водните запаси в язовирите, реките и подземните водоносни слоеве.
Липсата на валежи през тези сезони може да доведе до намаляване на обема на водата в язовирите, което от своя страна влияе на водоснабдяването. Недостатъчните валежи през есента и зимата водят до намаляване на влагата в почвите, което може да създаде неблагоприятни условия за селското стопанство.
Периодът 2023/2024г. бяхме свидетели, именно на подобен сценарий, което доведе до по-малък обем в повечето язовири. Лятото на 2024г. доведе и до пресъхване на много язовир в България.
През пролетта и лятото това ще се отрази на реколтата, тъй като растенията няма да имат достатъчно вода за растеж. Намалените водни обеми в язовирите влияят на производството на хидроенергия.
България разчита на хидроелектрическите централи за значителна част от енергията си, а липсата на достатъчно воден обем може да доведе до по-малко производство на електричество и потенциален енергиен дефицит.
При намалени водни ресурси, могат да възникнат ограничения във водоснабдяването на населението. Това е особено критично за малките населени места и селските райони, които разчитат на локални водоизточници. Недостатъчните водни количества влияят и върху екосистемите, особено в реки и влажни зони.
може да доведе до загуба на биоразнообразие
и влошаване на условията за живот на различни видове.