Офертата на САЩ за още 8 изтребители F-16 влиза в парламента

Цената им е 1.320 млрд. долара

Общество
19:50 - 21 Юли 2022
2715
Офертата на САЩ за още 8 изтребители F-16 влиза в парламента

Офертата на САЩ за втория транш от 8 изтребители F-16 e за 1.320 млрд. долара и военният министър в оставка Драгомир Заков очаква да влезе в пленарна зала за одобрение в следващите две седмици.

Сделката се очертава като предизвикателство при формирането на новата коалиция, тъй като от БСП обявиха резерви към първия договор със САЩ.

Пред парламентарната комисия по отбрана Заков обясни, че ако се стигне до договор тази година, ще има възможност за разсрочено плащане в рамките на 9 години.

Първата вноска от 16 млн. долара ще бъде в рамките на текущия бюджет за капиталови разходи.

"В момента проектът е във Военновъздушните сили. Надявам се да стигнем до пленарна зала в следващите две седмици", каза Заков.

Той припомни, че България трябва да отговори на офертата до 1 ноември и предупреди, че в случай на предсрочни избори този срок може да бъде изпуснат.

Близо 2.2 млрд. лева за първите 8 изтребители бяха платени авансово, тъй като България не разполагаше с изискваната от САЩ кредитна история за разсрочено плащане.

Проектът за придобиването на 8 плюс 8 изтребителя бе одобрен от парламента, но по закон сделките над 100 млн. лева минават през парламента.

Заков обясни, че има разлика в двата пакета, като стана ясно, че сега България ще придобие повече способности.

В първия транш България получава 6 единични машини и 2 спарки, а сега са 4 на 4. На практика ще купим два малко по-скъпи самолета. С два повече са резервните двигатели. Ракетите за близка дистанция са с пет повече. При ракетите за средна дистанция се предвижда най-модерният им вариант, а и са с 6 повече. Контейнерите са с два повече, снарядите за бордовото оръдие са два пъти повече, резервните радари са с един повече.

Осигуряването на цяла ескадрила изтребители е изключително важно, за да може България да замени съветските изтребители МиГ -29, които имат ресурс максимум до 2029-2030 година, но бъдещето им е под
въпрос,тъй като няма къде да се поддържат.

След военната агресия на Русия срещу Украйна тези две страни и Беларус отпаднаха като опция.