Офертите за „заместващи изтребители“ се оказа златни
Президентът Румен Радев призова партиите да осигурят самолети, с които страната ни да продължи охраната на въздушното ни пространство, но от думите му стана ясно, че получените две оферти за т.нар. "заместващи изтребители" са скъпи.
"Има само две оферти за заместваща платформа на българските изтребителите МиГ-29, но цената няма да се хареса на народните представители", каза Радев пред журналисти в сряда.
Военното минситерство се надяваше да осигури "заместващи" са, за да може България сама да охранява небето си в периода между приземяването на МиГ-29 и доставката и усвояването на закупените от САЩ F-16.
България разчита само на старите съветски изтребители, за да охранява въздушното си пространство, но поддръжката им на практика е невъзможна заради войната в Украйна. МО се опитва да намери двигатели за МиГ-овете, но не е ясно дали ще успее.
"Президентът призова политическите партии да направят всичко възможно българските летци да имат съвременни изтребители. Партиите и парламентът трябва да изпълняват законите, които са приели. В Закона за отбраната и въоръжените сили ясно пише, че Българската армия охранява въздушното пространство на страната – самостоятелно или съвместно със съюзници на България, но не без българските Военновъздушни сили", посочи държавният глава.
МО иска оферти за изтребители втора ръка от четири държави – Швеция, Франция, САЩ и Израел, като идеята е да се придобият на лизинг. Досега бе известно, че оферта има само от Швеция за машини "Gripen" и то нови, която е по-скъпа.
Сред политическите партии обаче няма нагласа да се инвестира в още една платформа самолети, така че двата варианта са или да се намери как МиГ-овете да бъдат поддържани, или съюзниците в НАТО да поемат изцяло охраната на въздушното ни пространство.
Радев за пореден път разви и тезата си, че времето за "триъгълни сделки", при които България предоставя старо съветско въоръжение на Украйна в замяна на помощ с техника от партньорите ни в НАТО и ЕС, е отминало.
Според него вече няма как да има безплатни "триъгълни сделки“. Той за пореден път се обяви и срещу изпращането на боеприпаси за Украйна на държавно ниво.
"Ако частните компании в България, които могат да произвеждат снаряди по натовски стандарт, решат да изнасят за Украйна - междуведомствена комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение трябва да изисква сертификат за краен потребител, обясни Радев.
Трябва да е ясно и ние да знаем, че тези снаряди отиват при европейските партньори на България, каза президентът.
Български боеприпаси обаче достигат до там през сделки с посредници или частен бизнес и това не е тайна въпреки периодичните коментари на Радев.