Огнян Минчев: Всички руски агенти са активизирани, чакат ни 6 месеца удари отзад
Кремълският план "Б" е масирана хибридна агресия на Балканите

Очакват ни 6-8 месеца, през които цялата пета колона ще бъде мобилизирана максимално, за да осуети присъединяването на България към еврозоната. Ясно е защо. С присъединяването си България приключва процеса на своята европейска интеграция и в геополитически план не може да бъде "притегляна" успешно към чуждо геополитическо пространство, освен ако не бъде дестабилизирана конструкцията на ЕС като цяло.
За Кремъл мобилизацията на Европа срещу руската агресия в Украйна бе изключително неприятна изненада. Москва очакваше Европа да реагира малодушно по същия модел, по който "меркелианска" Европа (и Америка на Обама) реагира на откъсването на Крим и Донбас през 2014 г.
Кремълският план "Б"
В навечерието на инаугурацията на Доналд Тръмп кремълската пропаганда злорадо предвкусваше как Европа "ще се търкаля в краката на Тръмп" и ще го моли за защита от Путин. Европа, както е известно, реагира по различен начин. Което не само вбеси, но и уплаши шайката в Кремъл. Защото една събудена от пацифисткия си сън Европа може бързо да възроди отбранителния си потенциал и да се договори за модели на сдържане на самозабравилия се агресор. Кремълският план "Б" е масирана хибридна агресия на Балканите. Тук са приятелите на Путин - Вучич, Орбан, Додик. Тук са лабилните държавни структури на Северна Македония, Косово, Черна гора и Босна и Херцеговина... Тук е мащабната пета колона на Москва в България, оглавена от стопанина на „Дондуков“. Чакаме резултатите от балотажа в Румъния... Русия може да удари на юг - ако си осигури достатъчна дестабилизация на региона и - особено - на ключови зони за придвижване като България.
Диференциран подход към съпротивата срещу еврото
Политическите сили в България, които преследват присъединяването към еврозоната като основна политическа цел, трябва да прилагат сериозен и диференциран подход към двата основни типа съпротива срещу еврото. Първият тип изразява координираната стратегия за разгръщане на страх, конспиративни теории и патриотарски лозунги за "запазване на българския лев". България е демократична страна и нейните институции трябва да се научат да правят разлика между свобода на словото и организирани оперативни мероприятия за дестабилизация на българската публичност - стига самите институции да не са "пробити" от служители на петата колона.
Вторият тип съпротива срещу еврото носи последиците от хибридната война срещу България, но има автентичен характер на масово притеснение сред значителни слоеве на българското общество от евентуално развихряне на инфлация и обедняване в резултат от присъединяването към еврозоната. С тези хора не бива да се воюва - с тях трябва да се разговаря системно, компетентно и спокойно. Когато еврото бе въведено за първи път в началото на нашия век, имаше многообразни ефекти на ескалация на цените и спекулативно предлагане на стоки с произволно завишени цени - "ако мине номерът". Именно в резултат на тези практики, европейските институции разработиха допълнителни инструменти за предотвратяване на подобен инфлационен ефект, които работят ефективно. И за тях българските граждани трябва да бъдат информирани.
Паразитиране върху незнанието и неинформираността
Напълно безболезнен от ценова гледна точка бе преходът от национална валута към евро в Балтийските страни, където до влизането в еврозоната функционираше валутен борд, подобно на България. Без сериозни промени на цените премина преходът към евро и в последната страна, която го въведе - Хърватия. Хората трябва да бъдат информирани и за автономните инфлационни фактори, пораждани от националната икономика на България, които не зависят от въвеждане или невъвеждане на еврото. Държавните институции и проевропейските политически партии трябва да се обърнат към българския бизнес и да го включат в координирана информационна кампания за разясняване на ефектите от присъединяването към еврозоната. Хората могат да са тревожни, но именно разумните обяснения могат да свалят нивата на тревога и негативни очаквания. Антибългарската хибридна война паразитира върху незнанието и развихря тревогата на хората на основата на неинформираността.
Когато Роналд Рейгън искаше да въведе определени финансови реформи в Америка преди повече от 40 години, той няколко пъти излиза в пряк ТВ ефир и с еднодоларова банкнота в ръка обясняваше на гражданите какво се предполага да се случи в резултат на правителствената политика. Време е да прекратим информационното безхаберие на водещите политически сили и държавни институции у нас относно необходимостта спокойно, човешки и организирано да се обясни на гражданите какво предстои да се случи и по какъв начин то ще засегне всеки един от нас. Имаме един значим аргумент - ако най-богатите и силни европейски страни са приели еврото, това не се е случило поради "глупост" или "недоглеждане". Те имат полза от това. Полза, която ние искаме да споделим.
Защо Полша, Румъния и Унгария отлагат влизането в еврозоната
На аргумента, че нашите съседки Полша, Румъния, Унгария не планират непосредствено въвеждане на еврото, има много прост отговор. Те нямат валутен борд и ползват националните си валути за инфлационно стимулиране на своя икономически растеж. Т.е. - поддържат инфлация, по-висока от тази в еврозоната. Ами нали точно от инфлацията ни е страх - затова ние искаме да въведем еврото. Няма да позволим "да се удавим накрая на Дунава". Антибългарската стратегия за откъсване на страната ни от европейското развитие е част от отчаяна кампания на един агресивен великоимперски режим, който е на път да загуби в своята агресия срещу Украйна и срещу обединена Европа.
*Анализът е от фейсбук профила на Огнян Минчев. Заглавието е на редакцията.