Омбудсманът пред Lupa.bg: Недопустимо е след плащане на глоба талонът да се задържа от КАТ

Актуални новини
17:11 - 14 Април 2021
4917
Омбудсманът пред Lupa.bg: Недопустимо е след плащане на глоба талонът да се задържа от КАТ

Недопустимо е след заплащане на глоба за нарушение по пътищата, талонът да бъде задържан заради стари глоби на водача. Задържането е без правно основание и гражданите могат да изискат връщането на талона по административен ред, а при отказ – и по съдебен ред. Това заяви пред Lupa.bg омбудсманът Диана Ковачева по повод новата практика на КАТ да събира глоби.

Катаджийте вече съставят акт за нарушение по член 190 от Закона за движение по пътищата. Според този член шофьорът е длъжен да плати глобата в едномесечен срок. След 30 дни излиза наказателно постановление за 20 лв. глоба, но за да си получи синия талон, освен тях, водачът трябва да си плати и всички стари задължения.

„Нямаме конкретни жалби, свързани с информацията на медии за нова практика на КАТ след решението на КС за обявяване на противоконституционно отнемането на книжката и спирането на колата от движение поради неплащане на глоба в срока за доброволно изпълнение. Отбелязваме, че според чл. 157, ал. 6 от Закона за движението по пътищата при съставяне на акт за нарушение контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3. До връчване на наказателното постановление и заплащане на глобата в посочения едномесечен срок, актът за нарушението заменя контролния талон. Наложеното наказание "глоба" следва да бъде заплатено в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване, след което талонът трябва да бъде върнат на водача“, обясни Диана Ковачева.

„В този смисъл по силата на закона при връчване на наказателното постановление и доброволно заплащане на наложената глоба контролният талон се връща незабавно (чл. 157, ал. 7от ЗДвП). По тази причина е недопустимо след заплащане на конкретната глоба, талонът да бъде задържан заради стари глоби на водача“, категоричен е омбудсманът.

Според решението на Конституционния съд след сезиране от омбудсмана, когато се прилагат принудителни административни мерки за неплатени глоби, те придобиват характер на санкция за несъществуващо административно нарушение.

„Според КС не всяко неизпълнение на задължение съставлява административно нарушение. След изтичане на едномесечния срок, ако лицето не е платило глобата, може да се пристъпи към принудително събиране на публичното вземане, в което длъжникът разполага с права и средства за защита, уредени в приложимия процесуален закон, но не и към прилагане на принудителни административни мерки, каквото е отнемането на свидетелството за правоуправление и временното спиране на автомобила от движение.

Задържането на контролния талон извън хипотезата на чл. 157, ал. 6 от ЗДвП е без правно основание и гражданите могат да изискат връщането на талона по административен ред, а при отказ – и по съдебен ред. Допълнително биха могли да търсят и обезщетение по Закон за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) при продължително задържане на талона без основание“, посочи Диана Ковачева и допълни, че не е против събирането на глоби, те трябва да бъдат събирани, но само по законустановения ред.

Правозащитникът Емануил Йорданов предположи пред Lupa.bg, че вероятно глобените  шофьори ще си търсят правата в съда. „Възможно е да се появят пукнатини в процедурата, които да бъдат използвани в съда. Все пак крайно време е да започнем да си плащаме глобите за нарушения по пътищата. Ако новият начин за събиране на глоби не свърши работа, ще се намери по-добър и тогава няма мърдане. Трябва да станем дисциплинирани“, призова адвокат Йордданов.