Онкологът Желязко Арабаджиев: Очаквахме коронавирусът да атакува по-тежко раково болните
Лечението на туморите на белия дроб бележи сериозен прогрес в последните 10 години
Плановите операции за пациенти, които имат диагностицирано онкологично заболяване, не подлежат на отлагане. Това заяви в "Денят започва" по БНТ Началникът на отделението по медицинска онкология в “Аджъбадем Сити Клиник Болница Токуда” д-р Желязко Арабаджиев.
"COVID-19 е предимно респираторна инфекция, която в усложнения си стадий преминава и в другите органи, но първите прояви са в белия дроб - задух, кашлица, фибрилни състояния", каза онкологът.
Той обясни, че в началото на пандемията онколозите са били много притеснени за пациентите си с рак на белия дроб и са очаквали при тях заболеваемостта и протичането на COVID-19 да бъде много по-тежко.
"Сега почти 10 месеца по-късно нашето притеснение все още е такова, но ситуацията не е чак толкова критична. В света заболеваемостта на обща популация е 1,5%, заболеваемостта на пациентите с рак на белия дроб от COVID-19 е между 7 и 12%, т.е. значително по-висока процентност. Все пак не и твърде висока", заяви д-р Арабаджиев.
Онколозите са били притеснени и как лечението на болните от рак на белия дроб - химиотерапия, имунотерапия и таргетна терапия, ще се отрази на лечението и протичането на COVID-19.
"Оказа се статистически, че няма разлика и няма риск за тези пациенти, които са с рак на белия дроб и се лекуват с имунотерапия или с таргетна терапия и имат COVID-19", каза д-р Арабаджиев.
По думите му лечението на рака на белия дроб е извървял сериозен път през последните 10 години.
"С навлизането на таргетната терапия - лекарствени продукти, които таргетират определени рецептори по туморната клетки я унищожават за разлика от здравите клетки, пациентите, които се занимават с такава терапия получават терапията под формата на таблетки. Те идват само веднъж на месец в болницата и така се намалява експозицията на тези пацинети в болничните заведения, които все пак за рискови", обясни онкологът.
"Ние адаптирахме нашите практики в условията на пандемия и можем да се похвалим с много добри резултати в лечението на рака на белия дроб с навлизането на тези нови лекарства", заяви д-р Арабаджиев.
Онкологът, каза че към момента В България разполагаме с 95-98% от възможностите за персонализирана медицина, специфична противотуморна терапия, каквато има в чужбина.
"Изключително важна е ранната диагностика. Онкологичната заболявания протичат в четири стадия, като първият е най-ранен, четвърти стадий е най-напреднал. Петгодишната преживяемост е най-висока - някъде около 52-53%, когато ракът на белия дроб е диагностициран в първия стадий на болестта. Тогава пациентът може да бъде опериран и излекуван дори и без лекарствено лечение. Само 4,9% от пациентите в четвърти стадий постигат тази 4-годишна преживяемост", каза д-р Арабаджиев.