Оправдаха шеф на КАТ - давал спецномера срещу дарения за... футболния отбор на полицията

Бившият шеф на КАТ-Благоевград Данаил Стоицов е уреждал специални номера за колите на местни бизнесмени, а след това ги търсел, за да даряват пари за отбора на полицаите от града. Това обаче не е корупция, решават дотук две съдебни инстанции - Окръжният съд в Благоевград и апелативният в София.
Стоицов е оправдан по обвинение, че в осем случая е получил подкупи за специалните номера и е признат за виновен единствено за незаконно държане на оръжие и престъпление по служба, за което му е наложено условно наказание от 2 години затвор.
Любопитно в делото срещу Стоицов е, че съдилищата признават за доказана порочната схема с номерата и даренията, която е разкрита и със специални разузнавателни средства, и с множество показания на участници в нея, но приемат, че не е доказано, че даренията са направени именно заради уредените специални номера.
Всички разговори на Стоицов за уреждане на специалните номера са били записани и представени в хода на делото, като са приети от съда за годни доказателства за "драстичните нарушения" при регистрацията на колите. От материалите по делото става ясно, че е установена от години действащата порочна схема. Докато Стоицов бил началник на сектора, имало още двама служители, които подпомагали процеса по преимуществена регистрация на
приятелите на началника. Двамата дори бяха обвинени в един момент, но в крайна сметка подсъдим по делото е само бившият началник на КАТ.
Първият случай е от април 2018 г., когато мъж отива при Стоицов и му казва, че иска номер с две по две повтарящи се цифри. Началникът, както го наричали повечето гости, погледнал списъка и му казал какви са свободните опции, той си избрал една и я получил. Благодарният мъж попитал "нещо има ли, г-н Стоицов", на което получил отговор, че може да помогне с пари за отбора по футбол на полицаите от Благоевград за участие в турнир, но ще му каже по-късно с колко.
"Винаги, колко кажеш", отговорил мъжът.
В друг случай бизнесмен, съселянин на Стоицов искал определен номер, но началникът му обяснил, че вече е даден, но пък предстояло пускане на серията с "тройките". Бизнесменът си избрал номер 3456, извадил 300 лева и ги оставил на бюрото, след което се разделили.
Дали има "некой убав номер" за една "X тройка" за шефовете му питал друг мъж. Помощникът предложил, ако искат "три еднакви, защото две по две нямало", като се наел да говори със Стоицов и след 10 дни мъжът получил номер 5999.
През пролетта на следващата година бившият шеф на КАТ запазил и номер за новия кемпер на сина на бизнесмен - отново срещу обещана помощ за футболния отбор.
Бизнесменът попитал "за какви суми става реч", а Стоицов отговорил: "Амиии миналата година дадохте около две хиляди лева, две и петстотин ли дадохте, ако толкова дадеш - добре, ако не дадеш, колкото е удобно."
Описан е и случай, в който самият Стоицов се обажда на бизнесмен да му напомни за регистрация на "осмиците деветките". След това началникът поискал да се видят да поговорят дали бизнесменът може да помогне за турнира по футбол.
Съдът отбелязва и подробните показания, които е дала домакинката на КАТ - Благоевград, при която Стоицов отивал със списък с регистрационни номера, които не трябвало да са свободни за избор от гражданите. Тя обяснила, че началникът ѝ заповядвал да изважда номера от списъка и да ги дава на определени от него хора.
Така съдът стига до извод, че "по еднопосочен и безпротиворечив начин по делото е установено, че през 2018 г. са били допускани редица нарушения при административното обслужване в Сектора, за което допринасяли и действията на лица - посредници, които били толерирани и се ползвали се с предимство поради близките си отношения с подсъдимия". В решението на съда се казва още, че става дума не за схема, измислена и поддържана в управлението на Стоицов, а за дългогодишна практика, в която всички си помагат и се възползват.
"Освен запазваните и "раздавани" от подсъдимия Стоицов номера от посочените видове, нарушения от подобен характер изобщо са били дългогодишна практика на началниците на Сектор "ПП" на ОД на МВР-Благоевград. Запазвани са били и номера за Директора на ОД на МВР-Благоевград, и за Началника на Отдел „Охранителна полиция" при Областната дирекция", се казва в решението на Софийския апелативен съд.
Въпреки това и двете инстанции са категорични, че не е установена връзка между нарушенията със запазването на номерата и събирането на пари за футболния отбор на полицаите, както и нямало данни за промяна в имотното състояние на Стоицов.
Съдът се аргументира, че макар и съзнателно да е нарушавал служебните си задължения с предоставянето на регистрационните номера, подсъдимият само следвал дългогодишната практика в КАТ- Благоевград да иска пари за отбора от негови познати и близки с по-добри материални възможности.
"По делото е установено, че спонсорирането на футболния отбор в Дирекцията е било практика, макар и порочна, от години. Също така е установено, че нарушенията във връзка с даването на т.нар. "интересни" или "хубави" номера, са били ежедневна практика, като са били извършвани по най-различни поводи и предоставяни на най-различни лица, домогнали се до благоволението на подсъдимия. Инкриминираните 8 отделни случаи на „злоупотреба" с познанство, представляват само малка част от така наложилата се негативна служебна атмосфера и пълен хаос в административното обслужване на гражданите в Сектор "ПП", пише в решението на САС, цитирано от "Сега".
В него изрично е посочено, че са събрани доказателства, че дарителите нееднократно са използвали познанството си със Стоицов за различни услуги с регистрацията на коли.
"Но по никакъв начин не може да се твърди, че парите са дадени за точно конкретно действие на подсъдимия по служба, какъвто е смисълът на закона, за да се приеме наличие на подкуп. Разпитани като свидетели, тези лица откровено са заявили, че и предходни години са давали пари за подпомагане на футболния отбор в Дирекцията", пише съдът.
По делото обаче не са събирани и няма данни, при толкова и все заможни дарители, с какъв бюджет е разполагал полицейският футболен отбор от Благоевград.
В крайна сметка, Стоицов все пак е осъден за част от практиките в Благоевград, но не и за подкуп. И двете инстанции приемат, че освен установеното незаконно държане на оръжие и боеприпаси, в четири случая той е разпореждал незаконно съпровождане със специални коли на МВР на тежкотоварна, извънгабаритна техника на фирмата "Агромах".
"Несъмнено извършеното конвоиране, особено това в празнични дни, е довело до забавяне и трудности при придвижване на останалите МПС, с което е уронен авторитетът и е разколебано доверието на гражданите в контролните органи на Сектор „Пътна полиция", пише САС и добавя, че служителите са били наясно с особеното покровителствено отношение на началника им към управителя на фирмата.
И в този случай са записани разговори, в които Стоицов е поискал, а собственикът на "Агромах" му е дал 1000 лева за футболния отбор, който щял да има турнир в Албена, но пак съдилищата приемат, че няма как да се направи връзка между уговорените и платени пари с предоставения незаконно конвой на тежката техника.
Решението на апелативната инстанция не е окончателно и може да бъде атакувано пред Върховния касационен съд.