Осъдиха болница за непоставена диагноза
Заради ненавреме поставена диагноза момченце ослепява
Областна болница беше осъдена да заплати обезщетение на дете в размер на 41.667,50 лв. заради непоставена диагноза за ретинопатия, съобщава "Монитор".
През 2016 г. жена ражда близнаци в областната болница, момченцето Д., което е недоносено, тежи едва 1 килограм. В резултат на ненавременна диагностика и лечение детето развива тежка форма на ретинопатия, а сестричката му е със спасено зрение благодарение на късмет – родителите потърсили още едно лекарско мнение. Това раказва адвокатът на семейството Мария Шаркова за изданието.
Майката на близнаците се интересувала специално за офталмологичните прегледи на децата й, тъй като била запозната с рисковете, на които са изложени. Лекари от болницата са я уверили, че разполагат с един от най-добрите апарати за диагностика на ретинопатия – болест, засягаща зрението при недоносени деца. След изписване от болницата и двете деца са „без проблеми“ според проведените им офталмологични прегледи. Лекарите лично уверили родителите, че нямат повод за притеснение – зрението на децата им е наред.
Майката решава да заведе близнаците в София и да потърси и второ мнение. На прегледа е установено, че и двете деца са с ретинопатия. Едното – момиченцето, е с 3-та степен, а момченцето е в края на 4-та степен и процесът на ослепяване за него е необратим. Майката на децата изисква от болницата, в която са родени, снимки от извършения преглед с апарата, от където й заявяват, че такива няма, защото той тогава е бил развален, а прегледите са извършени по друг метод, които обаче не можел да открие ретинопатия, защото изследвал едва 20% от окото. Това е и големият проблем – защото никой от медиците не е информирал, че всъщност преглед със специален очен апарат не е имало.
Адвокат Шаркова разясни, че друго нарушение на медиците било, че самият преглед се извършва и описва по определен начин и това също не е било спазено, и след изписване на децата не са дадени никакви препоръки на родителите, свързани със зрението на техните деца.
След като диагнозата е вече поставена децата заминават на спешно лечение в чужбина, където успяват да овладеят процеса на ослепяване на момиченцето, но не и на момченцето, разяснява адв. Шаркова. Очите на момчето са увредени трайно - едното око е със 100% слепота, а с другото вижда само бледи сенки, констатират лекарите в чужбина.
Няма обезщетение, което да върне зрението на двегодишния Д., нито да успокои родителите му според адвокат Шаркова, но е абсолютен успех, че Върховен касационен съд окончателно осъди болницата.