Откриха галактика, непроменена от седем милиарда години

Астро
13:30 - 10 Юли 2025
769
Откриха галактика, непроменена от седем милиарда години

Астрономите наблюдават галактика, която е останала непроменена в продължение на 7 милиарда години - рядкост във Вселената - и която дава възможност да се надникне в космическата история и се прибавя към загадъчната колекция от обекти, наречени реликви или „фосилни галактики“.

Тези космически странности са галактики, които след първоначалната фаза на интензивно звездообразуване избягват очаквания път на еволюция. Докато другите галактики се разширяват и се сливат една с друга, изкопаемите галактики остават практически неактивни. Подобно на небесни капсули на времето, те предоставят моментна снимка на древната Вселена и позволяват на астрономите да изследват механизма на формиране на галактиките.

Новооткритата галактика - наречена KiDS J0842+0059 - се намира на около 3 милиарда светлинни години от Земята,

което я прави едновременно най-отдалечената и първата по рода си, наблюдавана извън местната вселена - най-близката до Земята област от пространството с радиус около 1 милиард светлинни години. Тя е открита от екип астрономи, ръководен от Италианския национален институт по астрофизика (INAF), с помощта на изображения с висока резолюция от Големия бинокълен телескоп в Аризона.

Характерната особеност на фосилните галактики е, че те са много стари, компактни и плътни, много повече от нашата галактика.

Фосилните галактики са изключително важни, тъй като са пряка връзка с огромната популация от галактики, съществувала преди милиарди години, казва Микеле Капелари, професор по астрофизика в Оксфордския университет, който не е участвал в изследването. „Като “живи вкаменелости" те са избегнали хаотичните сливания и растеж, които са преживели повечето други масивни галактики. Изучаването им ни позволява да реконструираме условията във Вселената в нейния зародиш и да разберем първоначалните изблици на звездообразуване", каза той.

„Основният въпрос е какво е накарало тези галактики да спрат да образуват звезди толкова внезапно”, допълни той. „Данните от местни и далечни наблюдения показват, че причината може да е обратна връзка от свръхмасивни черни дупки“, каза Капелари. "Тези черни дупки могат да предизвикат мощни ветрове, които изхвърлят или нагряват газа в галактиката, предотвратявайки по-нататъшното образуване на звезди. Това обаче остава активна област на изследване."

Първоначално учените идентифицираха KiDS J0842+0059 през 2018 г. с помощта на телескопа VLT Survey Telescope (VST) в обсерваторията Паранал в Чили. Това наблюдение разкри, че галактиката е населена с много стари звезди, но даде само оценка на нейната маса и размер, така че беше необходимо по-подробно наблюдение, за да се потвърди, че тя е реликт. Големият бинокулярен телескоп, използван за това потвърждение, може да предаде много резки изображения благодарение на способността си да компенсира атмосферната турбулентност, която в противен случай може да затрудни фокусирането на далечни обекти от земните телескопи.