Откриха най-старото парче сирене в света на врата на мумия
Сирене отпреди 3600 години е открито в китайска гробница, твърдят изследователи, цитирани от Sky News и БТВ.
По време на разкопки през 2003 г. в гробището Сяохе в Синдзян, Китай, е отворен гроб на 3600 години. 21 години по-късно екип открива вещество, идентифицирано като сирене кефир.
Въпреки че по онова време е изглеждало като бижу, сега учените твърдят, че са идентифицирали пробата като най-старото парче сирене в света.
Цяомей Фу, палеогенетик от Китайската академия на науките в Пекин, разказва пред партньорската мрежа на Sky NBC News: „Обикновеното сирене е меко. Това не е такова. Сега то се е превърнало в наистина сух, плътен и твърд прах“.
Тя обясни, че когато ковчегът на жената е ексхумиран, е установено, че е добре запазен заради сухия климат на пустинята.
Макар че производството на сирене отдавна е описано в историята, изследователите пишат в проучването си, публикувано в списание Cell, че „историята на ферментиралите млечни продукти до голяма степен е изгубена в древността“.
В разговор с NBC News Фу заяви, че тя и екипът ѝ са взели проби от три гробници в гробището Сяохе и са обработили ДНК, за да проследят еволюцията на бактериите през хилядите години.
След това пробите са идентифицирани като сирене кефир, направено чрез ферментация на мляко с помощта на кефирни зърна, като има и доказателства за използване на козе и краве мляко.