Откриха нулевия пациент.. . ама на бубонната чума

Досега се смяташе, че най-ранните известни случаи на болестта са от преди 3800 години в Древен Египет и Близкия изток

Новини
14:47 - 30 Юни 2021
2367
Откриха нулевия пациент... ама на бубонната чума

Учени идентифицираха първата известна жертва на чумата - ловец-събирач, който е живял преди 5000 години територията на днешна Латвия, съобщава БТА. Досега се смяташе, че първите случаи на смъртоносната болест са били в Древен Египет, повече от хилядолетие по-късно. А първата пандемия е поразила Византийската империя през VI век.

През XIV век, бубонната чума, известна като Черната смърт, убива почти половината население на Европа. Това е първата записана епидемия в човешката история

Досега произходът и еволюцията на заразата оставаха неизвестни за учените. Ново откритие показва, че произходът на чумата е подобен на този на ковид. Първоначално причинителят е паразитирал в диви животни. По-късно е еволюирал и се е прехвърлил и е започнал да заразява нарастващата човешка популация. А много след това бактерията, причиняваща заболяването, е успяла да се прехвърли от човек на човек.

В случая останките от починалият мъж са изследвани от специалисти от университета на Кил, Германия. Скелетът му е открит заедно с останките на още трима души в края на XIX век. Но едва сега модерните технологии дават възможност да се разбере от какво е починал.

Изследователите са секвенирали ДНК от костите и зъбите на четиримата и са ги тествали за вируси и бактерии. Учените са изненадани да открият, че ловецът-събирач е бил заразен с древен щам на чумата, причинител на която е бактерията Yersinia pestis.

"Анализите на щама, който идентифицирахме, показват, че бактерията е еволюирала по-рано, отколкото смятахме", посочва Бен Краузе-Киора от изследователския екип.

Според учените идентифицираният щам е възникнал преди около 7000 години по времето, когато в Централна Европа започва развитието на земеделието. Тогава хората се сблъскват по-близо с вредители като гризачите, носещи чумната бактерия.

В началото заразяването с ставало само от животно към човек. Ето защо не са известни епидемии от онова време.

"Да попаднем на тази бактерия беше наистина изненадващо", пояснява Краузе-Киора. Учените първоначално са търсили евентуална роднинска връзка между ловеца-събирач и останалите трима, когато са направили откритието.

Бактерията Yersinia pestis вероятно е отнела живота на мъжа, въпреки че според изследователите заболяването е протекло много по-бавно, отколкото това е ставало при по-късните щамове.

Спътниците на мъжа не са били заразени, което показва, че той не е бил инфектиран от вариант на чумата, пренасящ се от човек на човек. При откритата бактерия липсват ключови гени, които позволяват такова предаване.

Досега се смяташе, че най-ранните известни случаи на чума са от преди 3800 години, когато в Древен Египет и Близкия изток се формират първите "мегаградове" с над 10 000 жители.

Увеличаващият се брой и гъстотата на населението вероятно са провокирали еволюцията на бактерията.

"Заинтригувани сме от бъдещите изследвания върху начина, по който тези древни заразни болести са повлияли върху настоящата ни имунна система", коментира Бен Краузе-Киора.