Откриха праисторически бебешки шишета с глави на животни
Намериха ги при разкопки на детски гробове в Германия
Керамични съдове, някои от които изработени в причудливи форми, са били използвани преди хилядолетия като шишета за хранене на бебета с животинско мляко, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Авторите на настоящото изследване предлагат интригуващ поглед как и с какво са били хранени пеленачетата в праисторически времена.
Археолозите съобщават, че са потвърдили предназначението на въпросните керамични съдове, намерени при разкопки на детски гробове в Германия, откривайки в три от тях химически следи от животинско мляко - краве, овче, козе.
Най-старият от трите съда, описани в изследването, е изработен между 2800 и 3200 години през бронзовата епоха.
Подобни предмети, датиращи от времето на неолита, са открити на различни други места.
"Мисля, че това е първото пряко доказателство за това с какво са били хранени или отбивани бебетата в праисторически времена. Находката свидетелства и за любовта и грижите на древните хора за потомците им", казва биомолекулярният археолог Джули Дън от университета на Бристол, Великобритания.
Предметите, достатъчно малки, за да се поберат в бебешки ръце, са служили като съдове за мляко с тесен чучур за засмукване на течността. Докато трите изследвани предмета не се открояват с впечатляващи форми, други са причудливо оформени, например като животински глави с дълги уши или рога, или крака, наподобяващи човешки.