Отново плащаме скъпо! Кравето масло е двойно по-скъпо, отколкото в Европейския съюз

Свят
11:10 - 13 Април 2020
2475
Отново плащаме скъпо! Кравето масло е двойно по-скъпо, отколкото в Европейския съюз

Нищо ново под слънцето - българинът отново плаща по-скъпо за хранителни продукти, отколкото останалите в Европейския съюз! Проучване на Института по аграрна икономика (САРА) показа, че кравето масло на едро, продавано у нас, е двойно по-скъпо, отколкото средните цени в Европа.

През март цените у нас без ДДС са били около 1413 лв. за 100 кг, малко над 14 лв./кг. За същия месец средните цени в 28-те страни от общността са били на ниво от 682,6 лв. за 100 кг, или към 6,83 лв./кг.

На пазара на дребно разликите са по-малки. Пакетче от 250 грама краве масло в супермаркетите в Германия е около 1,4 евро, а у нас между 3 и 4 лв.

Голямата разлика се получава заради липсата на вътрешно производство, като 85-90% то е вносно.

Кризата с китайския коронавирус свали цените и на обезмасленото сухо мляко. В средата на миналата седмица априлските доставки се котираха по 1875 евро на тон, което е с цели 200 евро по-малко от последната седмица на март. На европейския пазар на едро цените в края на миналия месец бяха 218 евро за 100 кг, което е с 44 евро по-малко спрямо януари. В последните дни на март в Германия цените паднаха и до 210 евро за 100 кг, а в Холандия и до нива от 202 евро.

Според експертите от САРА епидемиологичната обстановка в страната, ЕС и в голяма част от света засегна и работата на веригата на доставки на мляко и млечни суровини Очаква се търсенето на млечни продукти да се увеличи, което ще води до по-високи цени в сравнение с обичайните за този период на годината. Очакваме цените на дребно на дълготрайните продукти (кашкавали) да се покачат, като степента на поскъпване ще зависи от ритмичността при вноса на млечни суровини (сухо мляко) и на готови продукти.

При малотрайните продукти, които поддържат високо съотношение между крайни и изкупни цени, повишение не е толкова вероятно. Сериозен риск за пазара създава възможността за значимо намаление на туристите в България през пролетта и лятото, което основно ще се отрази на вноса, смятат още от САРА.