Ответен удар : Парламентът на Южна Корея отстрани президента
Обявеното от Юн Сук-йол военно положение и отменено 6 часа по-късно му коства трудноизвоювания пост
Южнокорейското Национално събрание гласува за отстраняване на президента на страната Юн Сук-йол по-малко от две седмици, след като той шокира цялата страна, налагайки военно положение.
От 300 депутати 204 гласуваха в подкрепа на импийчмънта, т.е. с четирима над необходимото мнозинство от 2/3. Други 85 бяха против. Засега Юн не е свален окончателно, а и е спорно дали Конституционният съд може да го направи в този си състав.
Вотът бе втори опит за отстраняване на Юн, който на 3 декември обяви военно положение за първи път откакто Южна Корея стана демокрация преди почти 40 години. Президентът отмени заповедта си 6 часа по-късно, след като депутатите се стекоха бързо в Националното събрание и гласуваха против указа му, но неговите действия му разтърсиха пазарите и предизвикаха възмущение в цялата страна.
Сега Юн ще бъде отстранен от задълженията си, като се очаква премиерът Хан Дак-су да влезе като временен лидер, докато Конституционният съд се произнесе по предложението за импийчмънт в рамките на 180 дни. Ако съдът приеме отстраняването, 60 дни по-късно ще се проведат предсрочни президентски избори.
За да бъде одобрено отстраняването трябва да се съберат поне 7 конституционни съдии, за да разгледат делото, като минимум шестима трябва да гласуват "за". В момента обаче в съда има само шестима съдии, тъй като три места са незаети. От Конституционния съд коментираха, че въпреки това отстраняването може да бъде гледано, но не е ясно дали може да се произнесе окончателно решение при тези обстоятелства.
Още преди заседанието за импийчмънт Юн обеща да се бори докрай, отричайки да е направил каквото и да е нарушение.
"Независимо дали ме отстранят или разследват, аз ще се изправя пред тях с увереност", каза той в ТВ обръщение в четвъртък.
Юн, който бе прокурор, дойде на власт през 2022 г., след като спечели най-тежката президентска надпревара в историята на Южна Корея. Той бе възприеман във Вашингтон като ключов съюзник и защитник на демокрацията.
На вътрешната сцена обаче Юн засили атаките си срещу пресата и се зарече да премахне министерството по въпросите на равенството между половете, което според критиците би възпрепятствало усилията за премахване на едно от най-големите неравенства между половете в света. Способността му да прокарва закони бе силно отслабена след голямата победа на опозицията на парламентарните избори през април.