Пак провал за SpaceX, корабът Starship падна неуправляем в Индийския океан
Въпреки това апаратът достигна по-далечна траектория от всички предишни

Полетът на космическия кораб Starship на SpaceX, осъществен на 27 май от базата Starbase в Тексас, не премина според очакванията, въпреки че апаратът достигна по-далечна траектория от всички предишни тестове през тази година.
Компанията загуби контакт със Starship по време на повторното му навлизане в атмосферата, което доведе до неконтролирано въртене и най-вероятно - неуспешно кацане в Индийския океан.
Въпреки този частичен напредък, мисията не успя да постигне няколко ключови цели. Сред тях бяха разполагането на тестови спътници, които корабът пренасяше по време на полета, както и повторното запалване на двигателите при завръщане в атмосферата - важен етап за бъдещи мисии с кацане и многократна употреба.
Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) потвърди, че е наясно с възникналата "аномалия" и вече работи със SpaceX по разследване на причините. Няма данни за пострадали или материални щети. Засега FAA не предоставя информация за евентуално въздействие върху въздушния трафик в региона.
По установена практика, след подобни инциденти FAA изисква от SpaceX да завърши вътрешно разследване, да идентифицира причините за неуспеха и да предложи мерки за повишаване на безопасността, преди да бъде издадено ново разрешение за старт. Това се случи и след двете последователни неуспешни мисии - Полет 7 през януари и Полет 8 през март, когато горната степен на Starship се повреди минути след изстрелването.
Въпреки трудностите, Илон Мъск, главен изпълнителен директор на SpaceX, увери, че компанията ще ускори темпото на изстрелванията. В публикация в платформата X той заяви, че очаква по едно изстрелване на всеки 3-4 седмици.
SpaceX продължава да преследва ключови технологични етапи - от повторно запалване на двигатели в орбита, през разгръщане на сателити, до амбициозната цел за презареждане в орбита и повторна употреба на горната степен. Тези технологии са от съществено значение за бъдещи мисии за доставка на товари и хора до Луната, Марс и отвъд.
След кратък период на политическа активност и близки връзки с администрацията на Доналд Тръмп, Мъск твърди, че се дистанцира от политиката и пренасочва фокуса си обратно към космическите амбиции на SpaceX.