Парфюми менте , причиняващи опасни алергии , заливат пазара преди Деня на влюбените
Основен признак за фалшива стока остава цената, коментират експерти
![Парфюми менте, причиняващи опасни алергии, заливат пазара преди Деня на влюбените](https://lupa.bg/f/news/b/337/a5e48fc731edb6cd37b55d0c86bc1962.jpeg)
Наближаването на 14 февруари - Свети Валентин, традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, пише Труд. Макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка в максимална степен, все пак има признаци, които издават ментетата.
Полезно за потребителите е да знаят, че обикновено се фалшифицират парфюми в разфасовки от 100 ml. Рисковите места за покупки пък са социални мрежи и интернет, улични търговци и пазари. Затова изборът на легитимни парфюмерии и онлайн магазини, както и проверката на повече източници на информация и клиентски отзиви не само може да ориентира клиентите по-добре, но и да ги предупреди за измамен търговец.
Фталати, консерванти, алергени и спирт в парфюмите могат да ни докарат куп проблеми като алергии, обриви, задух и дори рак. Това предупреждават експерти. Количествата на вредните вещества в оригиналните продукти са контролирани, за разлика от ментетата, на които често попадаме заради ниската им цена.
В дните преди Деня на влюбените, когато най-честият подарък е парфюм, ни заливат реклами на какви ли не марки на промоционални цени. Те обаче често са подвеждащи, заяви Богомил Николов от “Активни потребители”. “Хората лесно се подвеждат по ниската цена. Само че не мислят откъде се е получила тя, защото този фалшификат има ниска себестойност за да може по-лесно да се пласира на пазара. Но хората като си купят нещо по-евтино, не осъзнават, че си купуват риск, ниско качество. Ще ти изветрее за половин час, а на всичкото отгоре може да се натровиш. Проблемът с тези вещества е, че те са бавни убийци”, заяви Николов.
“Като се пръснеш веднъж с такова няма да припаднеш след половин час, а се натрупва през годините. Предизвиква разни заболявания, рак или нещо друго. Така че тези химикали не случайно са забранени и са ограничени, човек няма сетива да ги хване и трябва да разчита на контролните органи”, коментира още Николов.
А контролните органи в лицето на “Агенция Митници” и във вчерашния ден обявиха, че са предотвратили нелегален внос на 11 225 парфюма на Митнически пункт Калотина и в района на Дунав мост - Видин. Една част от задържаните парфюми са контрабандни, а други са иззети по подозрение, че са фалшиви. Те са превозвани с други стоки и били опаковани в необозначени кашони. Сред ароматите от 44 разновидности преобладават разфасовки от 30, 75 или 100 мл., като повечето са от над 30 известни модни марки.
“Да докараш опаковката е най-лесно, да е едно към едно с оригинала. Това, което е спестено са скъпите съставки. И ползвани, те са евенуално опасни. Първо ароматните съставки ще са по-малко като количество, той ще се изпарява бързо и това е най-безобидни проблем. По-опасно е, че понякога се влагат вещества които са по-евтини, но вредни като фталатите. И там вече проблемът става по-сериозен, защото засяга здравето на хората. Това е коварството”, заяви Богомил Николов.
А фталатите водят до ендокринни нарушения и това не само създава куп проблеми, но увеличава риска от рак на гърдата. Много малки количества от тях, прибавени към “коктейла” от други вредни химикали, които поглъщаме, може да “отключи” раковото заболяване, посочват химици.
“Директивата за козметичните продукти на ЕС, забранява използването на фталати DEHP и BBP. Тя третира само отделни вещества, което не пречи те да се заменят с такива от една и съща химическа група. Най-много фирми са заменили DEHP и BBP с фталат DEP, който може да притежава някои от опасните им свойства и да доведе до замърсяване с други фталати. Самият той е вероятен кандидат за бъдеща забрана. Това показва, че забраняването само на отделни вещества не е системно решение и води до много бавен напредък”, посочват от “Активни потребители”. Казват, че DEP е открит в 34 от 36 тествани парфюма, като количеството му в тях варира в широки граници. За голяма част от парфюмите на световни марки производителите признават, че съдържат вредни химически замърсители или не са предоставили информация и следователно се предполага, че съдържат такива, сочи още справка на потребителската асоциация.
Освен фталатите, парфюми и тоалетни води с неясен произход, обикновено съдържат и много консерванти и алергени. Те съответно водят до алергични реакции, задух, а особено при хората с астма могат да причинят и пристъпи. Често причина за дискомфорт е спиртът, който според дерматолози изсушава кожата.
“Ако се появи алергична реакция от парфюм, трябва веднага да вземете хладен душ или поне да измиете напарфюмираните места от тялото. Трябва да приемете и противоалергичен препарат, за да не се усложни ситуацията”, съветват парфюмеристи в един от сайтовете си.
Основен признак за фалшива стока остава цената, коментират потребители.