Парламентът прие промени в НПК за вещите лица

Новини
14:11 - 18 Юли 2025
936
Парламентът прие промени в НПК за вещите лица

Народното събрание одобри на първо четене законопроект, внесен от Министерския съвет, с който се предлагат важни изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, насочени към по-голяма гъвкавост в разпитите на вещи лица и повишаване на професионалните изисквания към тях.

Основните промени включват възможността разпитът на вещи лица да се провежда чрез видеоконференция или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани или изрично поискат това. При дела с участие на няколко вещи лица, всеки от тях ще може да бъде разпитан дистанционно. Освен това се въвеждат по-високи изисквания към автотехническите експерти - предвижда се изпит за признаване на правоспособност и ежегодно повишаване на професионалната квалификация. Изключение ще има само за лица, заемащи академични длъжности като доценти или професори в университети, научни организации или БАН.

По време на дебатите Цвета Рангелова от "Възраждане" заяви, че парламентарната група ще подкрепи предложенията на Министерския съвет, като подчерта необходимостта от законова уредба, която да адресира проблема с натовареността на вещите лица. В същото време тя категорично се обяви срещу законопроекта на ПП-ДБ, с аргумента, че разширеното използване на специални разузнавателни средства (СРС) нарушава правата на гражданите.

Подобна позиция изрази и Юлиана Матеева от "Величие", която заяви, че нейната партия ще подкрепи предложенията на Министерския съвет. Според нея, присъствието на вещото лице в съдебната зала е важно, защото "трябва да се гледа в ириса на вещото лице, за да се докаже истинността". Тя също осъди разширеното приложение на СРС, заложено в проекта на ПП-ДБ.

Законопроектът на "Възраждане", който предвиждаше нови мерки за защита на пострадалите от престъпления, включително забрана за доближаване от страна на обвиняемия, не събра достатъчно гласове и не беше приет на първо четене. Същата съдба сполетя и предложението на ПП-ДБ , който предвиждаше използването на СРС при разследването на престъпления по чл. 325а от Наказателния кодекс - за груби нарушения на обществения ред с демонстративно неуважение към обществото.

Депутатът от "Възраждане" Петър Петров коментира, че законопроектът на Министерския съвет съдържа "половинчати мерки" и заяви, че макар да е подкрепен на първо четене, от партията няма да го подкрепят при окончателното гласуване, освен ако не бъдат внесени съществени редакции между двете четения.

Снимка:Агнес Методиева