Парламентът в Украйна притисна Зеленски до стената

Украинският президент Володимир Зеленски е под сериозен вътрешен натиск в страната си, където депутати от Върховната Рада се чувстват изключени от преговорния процес относно края на войната и настояват той да се яви лично, за да обясни какво точно се случва както с мирните преговори, така и със споразумението със САЩ относно редкоземните минерали.
Пред Зеленски стои задачата не само да се осъществят преговорите за прекратяване на огъня с Русия и Съединените щати, но също така да убеди парламентаристите да одобрят договореностите, които ще бъдат постигнати.
Много депутати от Върховната Рада, от които се очаква да ратифицират споразуменията, изразяват недоволство, че Зеленски и други служители, участващи в преговорите, не споделят подробности или не комуникират по правилния начин
Така например, от партия "Европейска солидарност" настояват за извънредно заседание на парламента с участието на Зеленски, на което той да обяви плана на Украйна за постигане на мир и да изясни детайлите на преговорния процес. Това се посочва в изявление на партията, оглавявана от бившия президент Петро Порошенко, цитирано от Politico.
От самото начало Украйна на практика беше изключена от международните преговори за нейното бъдеще – преди всичко от Русия и САЩ. Сега Киев участва по-активно в тях, но е изправен пред огромен натиск от страна на Москва и Вашингтон, които изискват болезнени отстъпки – както териториални, така и по отношение на минералните ресурси.
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че Украйна ще трябва да се съгласи да се откаже от част от териториите си, в противен случай САЩ ще спрат посредническата си роля в преговорите. Американците поискаха Украйна да признае Крим за част от Руската федерация. Президентът Доналд Тръмп отговори остро на отказа на Зеленски да го направи. Наблюдатели обаче посочиха, че това, което САЩ искат от Зеленски, не го позволява конституцията на Украйна на първо място, и второ - ако Зеленски се съгласи, това може да предизвика гражданска война в страната му. Гражданска война в Украйна: Защо преговорите в Лондон ще се провалят.
От друга страна планът на САЩ не предоставя никакви гаранции за сигурност за Украйна. При това е включена и клауза, която ще позволи на Русия да експлоатира Запорожката атомна електроцентрала, окупирана от нея през 2022 г., и да продава електроенергия както на Украйна, така и на себе си
Този план шокира украинските официални лица и депутати, които го смятат за капитулация пред агресора. "Украйна е готова за преговори, но не и да се предаде", заяви в социалните мрежи вицепремиерът Юлия Свириденко. "Няма да има споразумение, което да укрепи позицията на Русия и да й даде възможност да се прегрупира и да се върне с още по-голяма бруталност. Ние никога няма да признаем окупацията на Крим. И ако не ни бъде предоставено членство в НАТО, Украйна ще се нуждае от обвързващи гаранции за сигурност - достатъчно силни, за да възпират бъдеща агресия и достатъчно ясни, за да гарантират траен мир", добави тя. Украйна: Нямаме никакво намерение да капитулираме
Опозицията иска да знае как точно Зеленски и екипът му възнамеряват да гарантират мира. "Украинците трябва да научават за напредъка на преговорите не от международните медии, не от държавния секретар Рубио и не от специалните представители Уиткоф и Келог, а от украинските власти", написа във Фейсбук Ирина Геращенко, депутат от "Европейска солидарност".
Тя също така добави, че администрацията на Тръмп изглежда стига до заключението, че е невъзможно да се постигне споразумение с Русия и че постигането на мир е много по-трудно, отколкото предполагаха първоначално. "Мирът не идва след 24 часа или 100 дни", отбеляза тя, визирайки нелепите обещания на Тръмп.
"Европейска солидарност" иска Зеленски да предостави подробности от преговорите. "Споразумението за минералите все още ли е част от този план?", е например един от въпросите на Геращенко
"В крайна сметка това беше собствена инициатива на Зеленски. Как това споразумение ще допринесе за постигането на мир и гаранции за сигурност? За съжаление, вече няколко месеца служители, делегирани от Зеленски в групата за преговори, избягват контакт с парламента", допълни тя.
Тя също така заяви, че Украйна трябва да възстанови пълната комуникация с администрацията на Тръмп - отношенията бяха сериозно подкопани след скандала в Белия дом. Без подкрепата на САЩ ще бъде изключително трудно за Украйна да продължи да се съпротивлява на руската агресия. Геращенко обвини Зеленски и обкръжението му за провала на дипломацията.
Зеленски на свой ред заяви, че Украйна на първо място се стреми към пълно прекратяване на огъня и едва след това е готова да обсъжда мирния договор
Що се отнася до сделката за полезните изкопаеми, според президента досега страните са подписали само меморандум за партньорство и намерения, а сега Украйна се консултира с юристи как споразумението да бъде изгодно както за Киев, така и за Вашингтон.
Засега Зеленски не е отговорил на призива на опозицията да се яви в парламента. Екипът му бе зает с дипломатическите преговори в Лондон и с посещението в Южна Африка, което започна днес. Обмисля се също и възможността Зеленски да се срещне с Тръмп в Италия – на погребението на папа Франциск тази събота. След това украинската делегация възнамерява да посети Испания и Полша.