Първо в Lupa.bg: Бутат "Златен век" на "Артекс"

21:07 - 21 Ноември 2019
11334
Първо в Lupa.bg: Бутат "Златен век" на "Артекс"

Небостъргачът "Златен век" вероятно ще бъде съборен, както поиска по-рано в четвъртък новоизбраният кмет на столичния район "Лозенец" Константин Павлов, научи Lupa.bg от свой източник в Столична община. Почти е ситурно, че кметът на столицата Йорданка Фандъкова ще подкрепи искането на Константин Павлов-Комитата. Мнението на премиера Бойко Борисов също било, че ако наистина всички разрешителни са изтекли, сградата трябва да се премахне. 

В четвъртък по обяд стана ясно, че Константин Павлов е поискал от шефа на Дирекцията национален строителен контрол Иван Несторов да издаде заповед за събаряне на строящата се сграда на небостъргача "Златен век" в централния квартал на София с аргумента, че той е незаконен, тъй като презаверката на строителното разрешително вече е изтекла. Отделно новият кмет от "Демократична България", иска от кмета на Столична община Йорданка Фандъкова да промени подробния устройствен план на "Лозенец" така, че той да отговаря на общия устройствен план на София, според който в тази част на квартала височината на сградите не трябва да надхвърля 20 метра.

"Златен век" драстично надхвърля тази височина. Предвижда се да има цели 34 етажа. Сградата е наполовина завършена, и макар че на този етап са изградени само 17 етажа, се извисява грозно над всички останали постройки в района. Въпреки че небостъргача е обект на ожесточени спорове вече близо година, компанията-инвеститор "Артекс" продължава да продава апартаменти в него, установи Lupa.bg. По високите етажи на комплекса цената надхвърля фамозните 5000 евро за квадрат, а на по-долните може да се купи апартамент или студио при цена от 2700 евро квадрата. Около 30% от апартаментите в "Златен век" вече са продадени "на зелено", твърди източник на Lupa.bg.

Така трябва да изглежда небостъргача "Златен век", когато бъде построен. Най-вероятно обаче той ще бъде съборен

Според изпратеното от Павлов до Несторов становище разрешението за строеж на “Златен век” вече е загубило правното си действие. Кметът на "Лозенец" посочва, че издаденото през януари 2007 г. разрешение за строеж на фирмата "Артекс" с валидност от 3години, след започването на строежа през октомври същата година, дава пет години срок за завършването на проекта. Презаверка на разрешителното на 19 ноември 2012 г дава нов петгодишен срок за завършване на строежа, който изтича след влизането в сила в началото на 2017 г. на измененията в Закона за устройството на територията.

Според Павлов при извършените преди това законови поправки е имало различни опции за презаверяване на разрешителното на "Артекс", но при корекциите през 2017 г. не е била приета изрична преходна разпоредба за автоматичното удължаване на разрешителните за 10години, за което претендира инвеститорът. Павлов настоява, че така строителното разрешително на "Артекс" е загубило правната си стойност, което пък превръща "Златен век" в напълно незаконен обект.

Той също така смята, че воденият съдебен спор по заповедта на Несторов от април 2019 г. за спиране на строежа заради отклонения в инвестиционния проект не е пречка за заповед за събарянето на сградата. Аргументът му е , че спорът пред Административен съд-София е за допуснати нередности по време на строителството, но не и законността на "Златен век“. Мотивите на съда, че заповедта на Несторов за спиране на строежа, няма да са обвързани с евентуално негово произнасяне за събаряне на незавършената сграда.

Новият районен кмет на "Лозенец" Константин Павлов-Комитата внесе предложение сградата "Златен век" да бъде съборена, тъй като в момента е напълно незаконна

"Презаверяването на разрешението за строеж и допълването му с преработен инвестиционен проект по време на строителство са два съвършено различни правни института. Несъвместимостта на двата института е особено очевидна при изясняване на обстоятелството, че допълването на разрешението за строеж с преработка и презаверката му не могат да съвпаднат по време. Допълването на разрешението за строеж изисква действащо разрешение, докато презаверката е възможна само след като то е загубило правно действие. С оглед на това, приемането, че допълването на разрешението за строеж е и негова презаверка е видимо несъстоятелно", пише в становището си до ДНСК Константин Павлов.

През август 2019 г. по нареждане на премиера Бойко Борисов ДНСК обжалва съдебното решение за отмяна на заповедта за спиране на многоетажния проект. Срещу строежа имаше редица протести от местните, а инвеститорът в проекта - компанията "Артекс" се оказа в центъра на скандала "Апартаментгейт" заради продавани негови имоти на политици на скандално ниски цени.

Според съда ДНСК е допуснала множество пропуски при издаването на заповедта за спиране на строежа на небостъргача в "Лозенец", а основанията, с които го е направила, не са достатъчни за замразяването на целия строеж. От ДНСК все така не са се произнесли категорично по казуса със срока на разрешителното за строеж, въпреки че са единствената институция, компетентна да го направи. Сега обаче вероятно ще трябва да стори това.