Първо в Lupa.bg. Помита ни бежанско цунами!
Идват хиляди мигранти без ваксини - чака се мегабуря с ковид и афганистанци

Талибаните в Афганистан се събудиха с оттеглянето на силите на НАТО с мисията "Решителна подкрепа" в страната, раздиряна от военни конфликти в последните четири десетилетия.
Радикалната групировка, подобно на Ислямска държава от 2013 г. започна да превзема огромни обекти, включително търговски и военни, а последното й завоевание - Ислам Кала на границата с Иран е на прага да възобнови крайната нестабилност в региона.
Докато Европа и България са подвластни изцяло на мерките срещу коронавируса и постепенното въвеждане на ваксините като препоръчителен, близо до задължителен, елемент в тази борба, анализаторите напомнят, че бежанската криза отпреди 8 години не е приключила.
Вече се говори за мегабуря в края на есента - нова вълна на коронавируса и бежанско цунами от страна, в която ваксини са поставени на под 0,5% от многомилионното население.
Междувременно делегация на талибаните в Москва обяви, че контролират над 85% от територията в Афганистан, като са уверили Русия, че нямало да позволят страната да се използва като платформа за атака на други.
По-рано президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че пълното изтегляне на американските военнослужещи от Афганистан ще приключи на 31 август. Байдън каза също, че талибаните едва ли ще успеят да придобият контрол над страната, след като американските военнослужещи напуснат.
Афганистан е разкъсан в конфронтация между правителствените сили и талибаните, които завзеха значителни територии в селските райони и започнаха офанзива срещу големи градове. Напрежението се разрази, след като изтеглянето на чуждестранните войски от страната е към своя край.
"Отбелязваме рязко нарастване на напрежението на афганистанско-таджикската граница. Талибанското движение бързо окупира повечето гранични области и понастоящем контролира около две трети от границата с Таджикистан", уточни говорителката на руското външно ведомство Мария Захарова.
Русия и нейните съюзници от Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) ще действат решително, за да предотвратят агресия и провокации на афганистанско-таджикската граница, добави Захарова.
"Нарастващото напрежение в близост до южните граници на нашия съюзник от ОДКС не може да не предизвиква безпокойство. Москва и Душанбе осъществяват интензивни работни контакти чрез отбранителните министерства, граничните служби и дипломатическите канали... При необходимост ще бъдат предприети допълнителни мерки с цялата решителност в духа на руско-таджикския съюз за предотвратяване на агресия или териториални провокации", коментира Захарова по време на пресконференция.
През последните дни хиляди афганистански правителствени войници избягаха в съседен Таджикистан от талибаните, които взеха под свой контрол 70% от афганистанско-таджикската граница. Узбекистан, който споделя граница с Афганистан, отказа да приеме афганистански войници, опитващи се да преминат границите.
Отпътуването на силите на САЩ и НАТО от Афганистан, което трябва да приключи до 11 септември, беше посрещнато с нарастване на насилието, като десетки области в афганистанския затънтен север паднаха под контрола на талибаните през последните седмици. България вече приключи своето участие с контингенти в "Решителна подкрепа".