Патриарх Даниил: Как да осветим знамената без литургия? Изпратихме нашия викарий

На Гергьовден празнуват и близо 205 хиляди българи, които носят името на светеца.
Най-често срещаното име в България при мъжете остава Георги - точно 140 хиляди 818 наши сънародници са кръстени на Свети Георги Победоносец. Това показват данните на Националната статистика за 2024-а година. В челната тройка, но зад Георги, са Иван и Димитър.
При дамите името Гергана също е в челната десятка с малко над 27 хиляди българки, които празнуват днес.
И при новородените момчета Георги е най-предпочитаното и разпространено име - точно 782 бебета, родени през 2024-а се казват така. На днешния ден празнуват 150 хиляди българи и близо 55 хиляди българки.
Вместо водосвет на бойните знамена, патриарх Даниил избра службата в столичния храм "Свети великомъченик Георги Побоносец".
"Тази година е твърде ранен часът за водосвета на знамената, затова. За да има водосвет на знамената, трябва да има първо света литургия. Как да осветим знамената без литургия? Изпратихме нашия викарий и по този начин ще отдадем дължимото и на Бога, и на празника. Днес е голям празник - празник на св. великомъченик чудотровец Георги", коментира българският патриарх и софийски митрополит Даниил.
Гергьовден е най-големият празник в Добринище. Събират се хора от целия град, облечени в разноцветни носии и се надиграват. Запазена е и вековната традиция "топене на китки", която започва от вечерта на 5 май.
"Китките се поставят под трендафил, те там трябва да нощуват. Пази ги мома, тази година, при нас ги пази мома лична Гергана. Рано сутрин, преди изгрев слънце започва изваждането на китките с песните, които чухте, наричанията и каквато сричка ти се падне, такава ще бъде годината", коментира пред Би Ти Ви Грозданка Дамянова от Добринище.