Пет дами в политически дуел на Осми март

Българки от различни партии спорят предизборно, Слави не изпрати „воин”

Личности
10:35 - 08 Март 2021
2763
Пет дами в политически дуел на Осми март

В Международния ден на жената – 8 март, във втория предизборен дебат на предаването „Тази сутрин“ по Би Ти Ви се изправиха пет дами – Деница Сачева от ГЕРБ, Ирена Анастасова от БСП, Искра Михайлова от ДПС, Цецка Бачкова от „Демократична България“ и Мая Манолова от „Изправи се! Мутри вън“.

Писмена покана за участие в дебата беше отправена и към „Има такъв народ“. От партията на Слави Трифонов не получихме официален отказ, но днес нямаме техен представител.

Основни приоритети

Деница Сачева (ГЕРБ): „Това, което възнамерявам да работя в следващия парламент, е свързано отново с политиките по заетостта и със социалното подпомагане. Ще работя за изцяло нов Кодекс на труда и Закон за насърчаване на заетостта, както и за реформа в социалното подпомагане и Кодекс за социална подкрепа.

Що се отнася до избирателния район, от който ще бъда, приоритетът е свързан с образователната инфраструктура на Добрич“.

Ирена Анастасова (БСП): „Моят професионален път е свързан с образованието – то не е просто мисия, то е смисълът на живота ми.

Това прави в 44-тия парламент, това ще правя и в 45-ия парламент, защото там има какво да направим много.

Нашата политика е с грижа към хората, така че всичко, което на правим в политиката, ще бъде насочено към хората“.

Искра Михайлова (ДПС): „Посланието на Движението за права и свободи е рестартиране на държавността. Държавност в центъра, на която е всеки един български гражданин. Всеки български гражданин да намери своите пътища за просперитет – за образование, за развитие и за успех“.

Цецка Бачкова („Демократична България“): „Ние от „Демократична България“ имаме вече подробно разписана програма за модернизация на страната и я представихме публично. За да реализираме обаче мерките в тази програма, на първо място ще работим за това да разградим порочния модел на управление и всички корупционни схеми, върху които той се крепи през последните 11 години. Това са корупционни схеми, които изяждат 10 млрд. лв. годишно.

Аз ще работя за това тези пари да достигат до българските граждани, а не да изчезват някъде в чекмеджетата или да бъдат раздавани като подаяния през прозореца на премиерския джип“.

Мая Манолова („Изправи се! Мутри вън“): „Първият проект за решение, който ще внеса в следващия парламент, ще бъде за създаване на парламентарна комисия, която да ревизира 11-годишното управление на Бойко Борисов и да покаже на българските граждани как парите от държавната хазна се превърнаха в кюлчета и пачки в чекмеджето на премиера. Ще направим така, че привилегиите на депутатите и министрите да бъдат премахнати, като първата стъпка е да ги свалим от служебните автомобили.

А иначе най-важният приоритет е на „Изправи се! Мутри вън“ е повишаване на доходите на българските граждани – 1250 лв. минимално възнаграждение на работещ българин в рамките на следващия манадт“.

COVID-19 и антикризисните мерки

Социалният министър Сачева от ГЕРБ обяви, че от първия регистриран случай на коронавирус у нас точно преди година правителството винаги се е водило на първо място от здравето и живота на хората.

„Винаги сме се вслушвали в Националния оперативен щаб и в това, което казват здравните професионалисти и сме се стремили да има баланс между политическите, социалните, здравните и икономическите последствия. Балансът ни дава възможност много по-леко да преминаваме през кризата от много други държави“, заяви представителката на ГЕРБ.

Според Анастасова от БСП държавата ни не е направила достатъчно, за да имат хората свободен избор на ваксини срещу коронавируса.

„Някои европейски държави показаха, че такъв механизъм има и не разбираме оправданията на управляващите, че Брюксел ни налага нещо, че договорките са само с определени фирми, които бяха представени в парламента“, коментира тя.

Михайлова от ДПС напомни, че в Европа има критик и към Европейската комисия относно процеса на договоряне на ваксини.

„На второ ниво за съжаление България е много назад в класацията на ваксинацията, да не кажа на последно място и това е в резултат на небалансирани поръчки, непреценена ситуация и недовършена работа на национално ниво“, смята представителката на ДПС.

Бачкова от „Демократична България“ обяви, че имам критики към управляващите и по отношение на здравните мерки, и по отношение на икономическите  и социалните мерки.

„Те са изключително неадекватни, изключително закъснели и изключително пестеливи. Де факто засегнатият български бизнес не беше подпомогнат. Раздаваха се пари на калпак, предизборно“, уточни тя.

По думите й България няма план за излизане и възстановяване от кризата.

Манолова от „Изправи се! Мутри вън“ също разкритикува процеса на ваксинация срещу COVID-19  у нас.

„Разбрахме, че правителството е купило 8 млн. ваксини, а до момента са поставен малко над 200 хил., тоест един мизерен процент. България е последна по тестове, първа по смъртност и последна по ваксиниране. Решението за справяне с COVID кризата и отваряне на бизнесите е ваксиниране, ваксиниране, ваксиниране“, заяви Манолова.