Петков доволен, че може да нарича РСМ Северна Македония
Скопие изпрати нота до ООН, че краткото име не съдържа териториални претенции
Република Северна Македония изпълни едно от исканията на България и изпрати вербална нота до ООН, с която уведомява всички страни-членки, че краткото наименование Северна Македония не представлява териториални претенция към географския регион у нас.
Така България прие официално да използва името Северна Македония, обявиха премиерите на двете страни - Димитър Ковачевски и Кирил Петков, след разговори в Скопие.
„България приема да използва краткото име Северна Македония, също както дългото име Република Северна Македония“, заяви Димитър Коваевски след разговорите.
Във вербалната нота до ООН е записано, че „изрично се потвърждава, че двете имена са еднакво валидни и затова се потвърждава и отсъствието на каквото и да е последица върху териториалната цялост на България“.
„И се радвам да мога спокойно да кажа Северна Македония“, каза Кирил Петков.
Това беше едно от ключовите искания на България още след смяната на името на югозападната ни съседка след референдума през 2018 г.
Така пътната карта за уреждане на двустранните спорове, известна като 5 плюс едно, вече е 4 плюс едно.
Ковачевски и Петков се договориха и за полетите от София до Скопие.
„До 30 дни ще имаме точните специфики, а до 60 дни тази линия ще бъде работеща“, каза българският премиер.
На 25 януари на междуправителствено заседание в София ще бъдат създадени 5 работни групи – по икономика, инфраструктура, култура, евроинтеграция и история. Те ще заседават всяка седмица.
„Въпросите, по които има неизяснени въпроси, на тях ще им дадем и по-дълъг срок нещо да се случи… Надявам се, че това, което всяка една от страните се надява да се случи накрая, ще го имаме като резултат в най-скоро време“.
Кирил Петков е поставил всички въпроси по позицията на България за двустранните въпроси, включително речта на омразата, реабилитиране на жертвите на комунизма с българско самосъзнание.