Петков пита Желязков защо България отсъства от срещата на ЕС след атаката в Суми

Съпредседателят на ПП задава парламентарен въпрос на премиера има ли промяна в позицията за подкрепа на Украйна, утвърдена от Народното събрание

Политика
20:23 - 14 Април 2025
4102
Петков пита Желязков защо България отсъства от срещата на ЕС след атаката в Суми

"Продължаваме промяната" пита премиера Росен Желязков защо България отсъства от заседанието на външните министри на ЕС, посветено на обсъждането на "съвместната реакция на руската агресия и засилването на европейската подкрепа за Украйна".   

В момент, в който европейските лидери ясно осъдиха нападението в град Суми като военно престъпление и акт на тероризъм, българският министър на външните работи Георг Георгиев отсъства от заседанието. Още по-тревожно е, че България не е представена дори на заместник-министерско ниво. Това се казва в съобщение на "Продължаваме промяната". 

По информация на световните агенции жертвите в Суми са 34, ранените са 117.

Както стана известно, България беше представена на срещата на ниво постоянен представител в ЕС.

"Продължаваме промяната" съобщи, че е отправила официален парламентарен въпрос към министър-председателя, с който "настоява за обяснение относно отсъствието на България от важния европейски форум". "Поставен е и въпросът дали това поведение сигнализира промяна в утвърдената от Народното събрание политика на подкрепа за Украйна."

"Отсъствието на България от Съвета на външните министри след кървавата атака в Суми е недопустимо. То изпраща грешен сигнал за ангажимента ни към основните европейски ценности - мир, сигурност и защита на цивилното население," заяви Кирил Петков, цитиран в съобщението.

"В момент на изпитание за демократичния свят България трябва да стои до своите европейски партньори и да заяви ясно своята позиция. Мълчанието и отсъствието не са алтернатива."

"Продължаваме промяната" категорично настоява за незабавно обяснение от страна на правителството и припомня, че външната политика на страната трябва да се ръководи от принципите на солидарност, защита на международното право и отговорност към бъдещето на Европа.

Съобщението завършва с констатацията, че "българският национален интерес е България да бъде в сърцето на Европа и да бъде активен участник, а не безгласен наблюдател в решенията на ЕС".