Петков запази мълчание след коалиционния съвет, какво решиха партиите?

Политика
23:10 - 03 Май 2022
6249
Петков запази мълчание след коалиционния съвет, какво решиха партиите?

Премиерът Кирил Петков си тръгна от Министерския съвет малко около 22,30 часа, което означава, че Съветът на управляващата коалиция е приключил своето заседание. Той, както и партньорите от правителството запазиха мълчание пред медиите и засега не е ясно какво точно са решили четирите партии по повод предоставянето на военнотехническа помощ за Украйна. 

Тази среща на Коалиционния съвет бе във връзка с това, което ще разглежда утре парламентът в пленарната зала, а именно как ще изглежда предложението за помощ към Украйна, каза по-рано пред журналисти Станислав Балабанов от "Има такъв народ" (ИТН) на влизане в сградата на Министерския съвет, заедно с вицепремиера и регионален министър Гроздан Караджов. Знаете какви са позициите на коалиционните партньори, един е с конкретна позиция. Тази вечер по-скоро ще споделя това, което видяха очите ми в Украйна, ще поговорим чисто в човешки план и се надявам да стигнем до максимално обхватно решение по казуса, посочи Балабанов.

Попитан дали ще опита да убеди БСП да подкрепи ремонт на украинска военна техника у нас, той каза, че ще сподели това, което е чул от президента на Украйна Володимир Зеленски. Понякога страховете от това, че могат да се изгубят лични позиции в политически партии са от едната страна на барикадата, от другата страна са човешките животи. Така че всеки по съвест нека да вземе собственото решение, аз за себе си съм си го взел, заяви Станислав Балабанов.

Утре парламентът ще обсъди предоставянето на военнотехническа помощ за Украйна. Внесени са три проекторешения - от "Продължаваме Промяната", от ГЕРБ-СДС и от "Демократична България".

Преди дни председателят на БСП, вицепремиер и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова предупреди, че ще напуснат управляващата коалиция, ако Министерският съвет гласува оръжие за Украйна. "Позицията ни няма да се промени. Нека да изчакаме Коалиционния съвет. Бихме искали министър-председателят да ни представи разговорите в Украйна, какво са разговаряли с г-н Зеленски, какво е поискал той от нас и тогава вече ще говорим в конкретика", коментира тя на 1 май в Кърджали.

Миналата седмица представители на управляващата коалиция бяха на посещение в Киев и се срещнаха с президента на Украйна Володимир Зеленски. БСП не изпрати свой представител в българската делегация в Украйна, водена от министър-председателя Кирил Петков. След завръщането си, премиерът обясни, че Зеленски е помолил за ремонт на оръжието, което страната вече има.

Тази вечер Станислав Балабанов потвърди, че президентът на Украйна не е поискал военна помощ, а ремонт на военна техника в България. Вярно е, каза той в отговор на този въпрос. 

Той потвърди също, че се предвижда Народното събрание да даде мандат на Министерския съвет (МС) да решава за помощ за Украйна. Точно така, това е ролята на Народното събрание, въпросът е как ще изглежда самото предложение, в какъв обхват ще бъде то, какво точно ще пише, какво точно ще включва и оттам нататък отговорност е логично да носи МС с министър-председателя, каза Балабанов.

Попитан как ще гласува ИТН относно военнотехническа помощ за Украйна, Балабанов каза, че както са заявили до момента, всеки има правото по съвест да изрази гласа си. 

В отговор на въпрос Балабанов каза, че не мисли, че БСП наистина ще напусне коалицията при предоставяне на военна помощ за Украйна, тъй като това не е част от коалиционното споразумение. Това е нещо, което ни застигна и щеше да застигне не само нас, а който и да беше на власт днес, щеше да има този казус пред себе си за решаване. Така че не мисля, че ще развали това коалицията. Задава се по-голяма битка в следващите седмици по отношение на Северна Македония - ето тук има нещо, което е част от коалиционното споразумение, допълни той. 

Попитан какво означава "да изместим ветото", депутатът от ИТН каза, че не иска да тълкува нищо. Има ясна една формулировка в сърцата на всички българи и в нашата позиция на "Има такъв народ"- и тя е именно, свързана с това, че има конкретни неща, които първоначално трябва да бъдат безапелационно спазени, за да говорим въобще за разговори по-нататък, заяви Станислав Балабанов. 

Вицепремиерът Гроздан Караджов обясни, че присъства на коалиционния съвет, защото от ИТН са преценили, че ще има един представител на парламентарната група и един от изпълнителната власт. Разплащанията с пътностроителните фирми тръгнаха, но не са завършили, каза още той в отговор на въпрос. 

По-рано днес ръководството на БСП и на ПГ на левицата, заедно с партньорите в коалицията "БСП за България" се събраха на общо заседание относно "позиция по износ на оръжия за Украйна и газовите доставки за България". 

Парламентът ще обсъди три проекта на решение за предоставяне на помощ за Украйна, предвижда проектопрограмата за седмицата, публикувана на интернет страницата на Народното събрание.

Пленарната зала ще разгледа проекта на ПГ на "Продължаваме Промяната" за предприемане на мерки във връзка с войната в Украйна, който предвижда НС да даде мандат на Министерския съвет да обсъди и предложи пакет от мерки за преодоляване на последиците от наложените санкции в икономически, финансов и социален аспект, както и по отношение на енергийната и продоволствена сигурност на страната. В проекторешението е записано също оказване на техническа помощ на Украйна за защитни цели, както и хуманитарна, и финансова. Предвижда се помощта да бъде според нуждите на украинската страна и съобразно нашите възможности. 

Проекторешението на ПГ на "Демократична България" е за възлагане на Министерския съвет да окаже военно-техническа помощ на Украйна. А това на ГЕРБ-СДС също е свързано с предоставяне на военна и техническа помощ. То е предвидено и като втора точка за извънредното заседание на депутатите от 15.30 часа.