Плагиат ли е Горан Благоев?

Сподвижникът на Цветан Цветанов кандидатства за доцент в БАН с твърде спорна разработка

Култура
13:00 - 12 Декември 2020
8750
Плагиат ли е Горан Благоев?

Плагиат ли е Горан Благоев обсъжда научно жури и Етична комисия при Института по балканистика в БАН, където бившият тв водещ по БНТ и настоящ от "Евроком" се явява на конкурс, за да стане доцент. Това разкриват публикуваните документи в сайта на института.

Горан Благоев участва в конкурса с книгата си “Църква и идентичност на Балканите: Българската екзархия и Вардарска Македония до края на Втората световна война”. Издадена е през тази година. Седем са членовете на журито, които оценяват трудовете на кандидатите и трябва да допуснат един от тях до Научния съвет, който решава за избора му.

Един от рецензентите - проф. д.и.н. Орлин Събев, е подал сигнал до министъра на образованието, в който пише, че в хабилитационния труд на Горан Благоев има плагиатство. От рецензията на проф. Събев става ясно, че книгата на Благоев е по-скоро научнопопулярна, отколкото строго академична, в нея са събрани само чужди трудове, като на места има буквално или перифразирано заимстване на цели пасажи.

Понеже на повечето места Благоев е цитирал откъде е преписвал, проф. Събев определя това като мек вид на плагиатство. Посочва обаче, че в книгата има дълги пасажи от чужди текстове, без да е посочен първоизточникът. 

“В текста на Благоев са налице и фактологични неточности заради прилаганото от него механично разместване на пасажи от чуждия текст”, пише още проф. Събев в рецензията си. И още: “Според международните академични стандарти това е retweet plagiarism - авторът цитира заглавието на определен източник, но написаното от него е много сходно по думи, строеж на изреченията и граматични форми с оригиналното съдържание”. Според проф. Събев книгата на Благоев не отговаря на тези критерии за труд, с който да кандидатства за доцент.

Освен това нямало изследователски подход, анализ и конкретно изложени и аргументирани тези на автора или хипотези. Липсвали и заключителна част с резултати, изводи и приносите на изследването. За да докаже тезата си, проф. Събев е приложил и 20 страници с пасажи от книгата на Горан Благоев и ги е сравнил с тези на оригиналните автори.

Еднаквите текстове са оцветени в жълто:

В над 20 страници са посочени преписани и преразказани пасажи от чужди трудове.

От таблицата става ясно, че най-много е ползвана книгата “Българското църковнонационално движение (1856–1870)” на проф. Вера Бонева, но и други историци и учени. В рецензията на проф. Събев е посочено, че от богатия фонд на Българската екзархия Благоев е цитирал само една архивна единица, и то по онлайн публикация.

В заключение професорът казва, че Горан Благоев не е подходящ за академичната длъжност доцент в БАН. Освен това от чуждите езици владеел на добро ниво само руски, а познанията му по английски, френски и балкански езици били на основно ниво.

Критичен, но малко по-обран в рецензията си, е друг член на журито - проф. д.ф.н. Николай Аретов. Според него сравнителните таблици на колегата му проф. Събев са прецизни, но едва ли може да се говори за плагиатство в случая.