Плочките на Калин Вельов окапаха от парламента (кой още не влиза)

Редуцирането на мандатите за някои от партиите доведе до това знакови лица да не намерят място в Народното събрание. Както Lupa.bg пръв съобки още в понеделник, ГЕРБ губи мандат от Кърджали и така Цвета Караянчева няма да бъде депутат.
Сега и бившият зам.-външен министър Георг Георгиев ще изпадне от НС. Причината е, че в Перник ГЕРБ-СДС печелят само един мандат, а водач там е Кирил Ананиев. Депутат няма да е образователният експерт на ГЕРБ и бивш зам.-министър Милена Дамянова, която е едва на 5-о място в листата от 23 МИР, в който от ГЕРБ-СДС печелят само 4 мандата. Вън остава и музикантът Калин Вельов, който само преди няколко месеца бе призован от Бойко Борисов "да остане по плочки" по време на кампанията, както и актьорът Евгени Будинов. Димитър Бойчев от Бургас също отпада при 4 мандата за ГЕРБ от областта.
И Евгени Будинов не влиза в 46-ото НС
При БСП пък депутат няма да е Велизар Енчев, както и Кольо Милев. Извън парламента този път остава Велислава Кръстева, защото ДПС губи мандата си в Плевен. В парламента се връща и финансовият министър в кабинета "Орешарски" Петър Чобанов.
28 бяха общо кандидатите за депутати, които фигурираха в две листи. До края на деня в петък те трябваше да подадат заявления в ЦИК от кой район искат да влязат, а самата ЦИК да излезе с решение по въпроса. В тази хипотеза най-много бяха мераклиите за парламента от ИТН - цели 15. Иначе при останалите партии са както следва: 4-ма от ГЕРБ-СДС, 1 от БСП, по 3-ма от ДПС и ДБ, 2-ма от ИМВ.
Велизар Енчев не намери място в парламента заради слабото представяне на БСП
Хората на Слави Трифонов, дублирани в два списъка, бяха Андрей Чорбанов, Васил Георгиев, Виктория Василева (секретарят на ИТН), Георги Георгиев, Златомира Карагеоргиева-Мострова, Ива Митева (бившата шефка на 45-ото НС), Ивайло Христов, Иван Кючуков, Любомир Каримански, Мика Зайкова, Силви Петров, както и сценаристите и хората от екипа на Слави Трифонов - Ивайло Вълчев, Филип Станев, Тошко Хаджитодоров, Станислав Балабанов.
По-късно ЦИК одобри техните заявления. Така стана ясно, че Чорбанов е решил да влезе от 24 МИР в София, вместо от Велико Търново. На свой ред неговият колега Васил Георгиев е предпочел Русе за сметка на Кърджали. Секретарят на ИТН Виктория Василева пък ще е представител на Кюстендил, а не на София област. Георги Георгиев е избрал Враца също пред София област, а Златомира Мострова от Бургас, вместо от Ямбол. Бившата шефка на НС Ива Митева на свой ред е решила да заеме място от 24 МИР, вместо от Разград. Ивайло Христов ще е от Добрич, а не от Варна. Ивайло Кючуков ще представлява 24 МИР в София, а не Стара Загора. Икономическият експерт на ИТН Любомир Каримански е решил да влезе от Ловеч, а не от Пазарджик. Синдикалистът Мика Зайкова на свой ред ще представлява Смолян, а не Хасково. За сметка на това д-р Силви Петров пък е избрал да бъде депутат от Хасково пред Монтана. Ивайло Вълчев е предпочел Бургас за сметка на Силистра, колегата му сценарист - Филип Санев - 25 МИР в София, а не Варна, колоритният репортер Станислав Балабанов на свой ред е предпочел Пазарджик, въпреки че водеше и в Перник, а Тошко Йорданов - Пловдив-град пред Пловдив област.
От списъка, публикуван на сайта на ЦИК, става ясно, че в БСП единствено соцлидерът Корнелия Нинова е в две листи - начело във Варна и в 25 МИР в София. Тя ще стане депутат от морския град.
Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС бе начело в Разград и втора в Русе. В крайна сметка е предпочела дунавския град. Костадин Ангелов оглавяваше листите във Велико Търново и Варна. Той обаче влиза от Търново. Бившият спортен министър Красен Кралев пък фигурираше в листите във Варна и Русе (в морския град бе втори, а начело в дунавския). Той също като Атанасова е предпочел Русе. Красимир Вълчев водеше листите на ГЕРБ-СДС в Стара Загора и Шумен. Вълчев ще влезе от Стара Загора , а на негово място от Шумен в НС ще попадне Илтер Садъков. Така обаче с място в НС се разминава бившият икономически министър Лъчезар Борисов. Ако Красимир Вълчев бе избрал да е представител на Шумен, то Лъчезар Борисов - четвърти в Стара Загора - щеше да се сдобие с място в НС.
Тримата от ДБ са Александър Симидчиев, Антоанета Цонева, както и съпредседателят на обединението Христо Иванов.Симидчев е предпочел София област, Цонева 23 МИР в столицата, а Иванов - 25 МИР. Двамата от ИМВ са Мая Манолова и Николай Хаджигенов. Манолова бе начело в Благоевград и 23 МИР в София. Тя обаче е избрала да влезе от Благоевград. Хаджигенов пък е предпочел 25 МИР пред Пловдив град.