По график: По ПАВЕЦ "Чаира" се работи, та пушек се вдига
Водноелектрическата централа се завръща "в строя" още от началото на 2025 г., обеща министъра
Възстановяването на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира" напредва в съответствие с предварително заложения график, съобщиха от Министерството на енергетиката. В ход са интензивни ремонтни работи за връщането в експлоатация на хидроагрегат 2 на централата чрез прилагане на специално разработено иновативно решение за модификация на турбинната част.
Вече е завършена рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегат 2. Планира се в началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат да бъде завършен, така че, след необходимите изпитвания и проби, съоръжението да бъде пуснато в експлоатация от началото на 2025 г. Това установи министърът на енергетиката Владимир Малинов, който провери на място напредъка на възстановителните дейности.
На 18 септември от енергийното ведомство информираха, че НЕК започва обществена поръчка за доставка и подмяна на генератори, турбини, основни и спомагателни съоръжения, системи за контрол, изпитвания и въвеждане в експлоатация на хидроагрегат 1 (ХА1) и хидроагрегат 4 (ХА4) в ПАВЕЦ "Чаира". В същия ден служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заяви в Министерския съвет, че срокът за изпълнение на обществената поръчка е 42 месеца, защото ще има изцяло ново проектиране и замяна на оборудването, включително и съответните строително-монтажни работи.
"Предвидили сме и краткосрочната мярка, а именно прякото договаряне по отношение на ремонта на първи хидроагрегат от производителя, така че тази обществена поръчка също тече за пряко договаряне с "Тошиба", които са производителя на оборудването", заяви енергийният служебен министър. Той изтъкна, че въвеждането обратно в експлоатация на ПАВЕЦ "Чаира" е приоритет за правителството.
От енергийното ведомство уточняват, че след завършването на ремонта на хидроагрегат 2, предстои по същия метод да бъде възстановен и хидроагрегат 3 на централата. За другите два хидроагрегата - 1 и 4 - НЕК инициира процедура за пълната им подмяна, с което ще се гарантира устойчивата дългосрочна работа на ПАВЕЦ Чаира.
"Изпълнението на мащабния проект за възстановяване на най-голямата ПАВЕЦ на Балканите има ключова роля за успешното интегриране на нарастващото производство от ВЕИ, в синхрон с целите за декарбонизация и устойчиво развитие на енергийния отрасъл", коментира при посещението си в ПАВЕЦ Чаира министър Малинов, цитиран от пресцентъра на министерството.
В рамките на инспекцията си на енергийни обекти той посети и подстанция Попинци 110/20 kV на територията на мрежовия експлоатационен район на ЕСО в Пловдив. Тя е част от пръстена между подстанциите Алеко и Златица, който има ключово значение за електроснабдяването на индустриалния район около Панагюрище, допълват от енергийното ведомство.
"Дигитализирането на подстанциите Попинци 110/20 kV и Вълчедръм 110/20 kV (която бе проверена вчера) като част от мащабния проект на ЕСО ще осигури възможност за увеличаване на техническия капацитет за присъединяване на нови ВЕИ мощности към електроенергийната система с поне 4500 MW", каза при проверката министър Малинов.