Почина Станимир от Хасково, който се бореше със западнонилска треска

След ухапване от комар 26-годишният мъж разви енцефалит и вирусен сепсис

Актуални новини
19:00 - 07 Април 2025
3830
Почина Станимир от Хасково, който се бореше със западнонилска треска

След няколкомесечно лечение почина 26-годишният Станимир Делчев от Хасково, който миналата година се зарази със западнонилска треска след ухапване от комар. За това съобщи сестра му Анита Делчева в социалните мрежи.

Станимир Делчев е познат на обществеността, тъй като за лечението му бяха събирани средства. 

Диагнозата западнонилска треска, последвана от енцефалит и вирусен сепсис, бе поставена от лекарите в Хасково на 10 септември 2024 г. Мъжът изпадна в кома и бе транспортиран в Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив.

След като състоянието му не се подобри няколко месеца, семейството му реши да продължи лечението в Турция, за финансирането на което помогнаха дарители и граждани по призив на близките му.

В южната ни съседка Станимир Делчев изкара три месеца, но в края на март семейството му съобщи, че поради липса на средства той трябва да бъде върнат отново у нас. 

"С дълбока скръб ви съобщавам, брат ми, човекът, който беше всичко за мен, ни напусна. След дълга и трудна борба, която всички следяхме и подкрепяхме, Станимир си отиде от този свят. Сърцата ни са натежали от болка, но ще помним светлината, която той остави след себе си. Искаме да благодарим на всички вас - за безрезервната подкрепа, даренията, думите на надежда и силата, която му предадохте в този труден път. Ние от семейството му сме ви безкрайно благодарни за съпричастността и обичта, която показахте през тези дълги и мъчителни месеци", написа във Facebook сестра му Анита Делчева. 

Миналата година имаше многобройни случаи на инфекцията, докладвани в Гърция, Италия, Албания, Испания, Румъния, Унгария, Франция, Австрия, Сърбия и Хърватия.

Инфекцията с вируса "Западен Нил" е трансмисивно заболяване, което се предава чрез ухапване от заразени комари.

Без симптоми са 80% от инфектираните хора. При около 20% от заболелите се развива западнонилска треска, характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли. При по-малко от един процент от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др. Инкубационният период е от три дни до две седмици.

Няма специфично лечение на заболяването, включително и чрез прилагане на антибиотици. На заразените се прилага поддържаща терапия. Към момента няма разработена ваксина за борба с вируса при хората, съобщиха миналата година от Центъра по заразни и паразитни болести във връзка с големия брой случаи на ухапвания в съседни страни.