Почистиха гробищата в София преди Задушница

У нас
11:41 - 21 Февруари 2025
1004
Почистиха гробищата в София преди Задушница

Столична община изпълни ангажимента си - приключи почистването на трите големи гробища в София.

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика” след десетилетия неглижиране. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев.

“Утре е Задушница - ден, в който традиционно почитаме паметта на хората, които сме загубили. Но гробищните паркове трябва да бъдат достъпни и безопасни всеки ден, за всички, които ги посещават през цялата година. Затова се заловихме за работа,” обяви Терзиев.

Почистването има за цел да направи по-достъпни и безопасни гробищните паркове, както и да осигури достойна и спокойна среда, в която хората да могат да почетат паметта на близките си. То беше възложено през лятото на 2024 година за изпълнение от дирекция „Зелена система“ в сътрудничество с ОП “Гробищни паркове” и Столичния завод за отпадъци.

Поради дългогодишното неглижиране и липсата на поддръжка на парковете, работата започна с изготвяне на карти на терените на гробищните паркове, за да може да се планира почистването.

“Повече от десетилетие никаква почистваща техника не е влизала в гробищните паркове, а в Малашевци - повече от 16 години,” каза още кметът. “Възложих тази дейност, защото е недопустимо да оставим хората сами да се борят с прорастващата растителност, която на места беше превзела парцелите, на които почиват близките им", допълни Терзиев.

СНИМКА: Столична община